Advertisement

2003’te, Bağ-Kur’lulara 12’ye kadar basamak satın alma hakkı verildi ve birer daire parası alındı. Ancak iş aylık hesaplamaya gelince eski basamaklar dikkate alındı. Basamak satın alanlardan bazıları davayı kazanınca, SGK açıklama yapıp “Düzelteceğiz” dedi ama hâlâ düzelmedi

2003 yılında Bağ-Kur’dan basamak satın aldım. Bildiğiniz gibi emekli olurken mağdur olduk. Yazınızda “Yeniden hesaplama yapılarak farklarıyla birlikte ağustos ayında hesaplara yatırılacak” demiştiniz. Ancak öyle bir değişiklik olmadı, acaba henüz inceleme mi bitmedi yoksa benim ki atlandı mı diye şüpheye düştüm. Gazi Yıldırım
Gazi Bey, konuyu yanlış anlamışsınız. 21.06.2012 günü bu köşeden, “Bağ-Kur basamak mağdurları da SGK’yı dize getirdiler” demiştik. İki kez Bağ-Kur basamak sattı, birincisi Erbakan zamanında 1997’de, ikincisi de 2003 yılında bu hükümet zamanında. Erbakan sattığı basamaklardan emekli aylığı hesaplattı ve mağdur yaratmadı. Bu hükümet ise 2003 yılında basamak satıp para aldı ama emekli aylıklarını yeni değil eski basamaklara göre hesaplattı. 2003 yılında basamak satın alan herkes mağdur oldu. Bu köşeden, defalarca “Bağ-Kur basamak mağdurları dava açın” demiştik. Hatta örnek dava dilekçeleri de yayınlamıştık. İşte dava açın dediğimiz olaylar sonlanmaya ve vatandaşlar kazanmaya başlayınca, SGK yeni bir düzenleme yapıp basamak mağdurlarını sevindirmeye karar verdiğini açıklamıştı. Ama arkası gelmedi.

TEK SONUÇ DAVAYLA
2003’te Bağ-Kurlulara basamak satın alma imkânı getirildi ve satın alanlardan bir daire parası kadar para tahsil edildi. Buna karşılık basamak satın alan kişiler emekli olmak istediklerinde ise satın aldıkları basamaklardan değil, eski basamak değerlerinden emekli edildiler. Biz de “Dava edin, kazanın” demiştik. Bu köşede yayınladığımız dilekçe örneğiyle dava açanların hepsi davalarını kazandılar. Bunun üzerine SGK “Düzelteceğiz” dedi ama daha düzelme falan olmadı. Bu sebeple düzelteceklerine inanıyorsanız bekleyin, inanmıyorsanız gidin dava edin. Önümüzdeki 3 yıl seçim olacak, belki seçimin hatırına düzeltirler.

 

İstanbul SGK Müdürlüğü’ne teşekkürler

10 Eylül Salı günü bu köşeden, “Küçükçekmece Müdürü’ne gidin” diyerek okurumuz Nurselva Unsur’a tavsiyede bulunmuştuk. Dün SGK İstanbul İl Müdürlüğü’nden arayıp okurumuzun kardeşinin bilgilerini istediler. Ardından bir saat bile geçmeden konuyu netleştirdiklerini, SGK hizmet dökümünde 5236 gün olmasının mükerrer veri girişinden kaynaklandığını, gerçekte 5116 günün olduğunu söylediler. Eksikliği gidermek için de 109 günlük daha analık-doğum borçlanması işlemi yapıldığını ve emeklilik işleminin sonuçlandığını bildirdiler. Okurumuz ve kardeşi adına SGK İstanbul İl Müdürlüğü’nün duyarlılığı için teşekkür ederiz.