Advertisement

İzin alıp, TC vatandaşlığından çıkıp mavi kartı olanlar dilerlerse tekrar vatandaşlığa geçmeden mahkeme ile veya tekrar vatandaşlığa geçip mahkemesiz yurtdışı borçlanması yapabilir ve emekli olabilirler...

1966 Mart ayı doğumluyum, 1992 ile 1993 yıllarında SSK'lı olarak çalıştım. 1995 yılında Amsterdam'a geldim ve halen buradayım, çalışıyorum. TC vatandaşlığım yok ama mavi kartım var, askerlik de
yapmadım. Tekrar vatandaşlığa geçip, emeklilik için borçlanma yapabilir miyim? Yapabilirsem ne kadar ödeme yapmam gerekiyor? Amsterdam'dan selamlar.
Çetin ALTAN
Sayın okurum, yurtdışı borçlanması yaparak emekli olma hakkınız var. 1992 Türkiye işe girişi ile SSK'dan 53 yaşında emekli olursunuz. Türkiye'de kaç gününüz varsa bugün sayısını 5600 güne tamamlayacak kadar borçlanma yapmanız gerekir. Ödeme rakamı da günlük en az 11 lira ile 71 lira arasında değişir. Tarih seçerek borçlanma yaparak daha az para ödeyip daha çok emekli aylığınız olur.

İKİ SEÇENEĞİNİZ VAR
Mavi kartlı olduğunuzdan SGK'ya yapacağınız yurtdışı borçlanma talebi reddedilir, reddedildikten sonra İş Mahkemesi'nde dava açıp, mahkeme ile borçlanma yapabilirsiniz. Mahkeme ile uğraşamam derseniz bu kere yeniden TC vatandaşlığına geçip, mahkemeye gerek kalmaksızın da borçlanma yapabilirsiniz. Ödeyeceğiniz rakama göre de emekli aylığınız artar ama unutmayın en düşük ödeme ile en yüksek ödeme arasında 6.5 kat fark var ama aylık hesaplamada bu farken fazla 2 kat olur.

 

Yurtdışındaki ev hanımı da borçlanarak emekli olur

Almanya'da yaşayan bir ev hanımı bayan Türkiye'de ve Almanya'da hiç sigortalı çalışmışlığı yok. Türkiye'den SGK'dan emekli olmak istiyor. Böyle bir imkân var mıdır eğer varsa hangi prim/gün sayısından emekli olabilir? Ödemesi gereken para nedir? Hangi evrakla nereye başvurması gerekir?
H.Hüseyin YÜKSEL
Hüseyin Bey, bahsettiğiniz hanımefendi dilerse yurtdışı borçlanması yaparak Türkiye'den emekli olur. Bunun için SGK'ya (Bağ-Kur kısmına) 15 tam yıllık (5400 günlük) yurtdışı borçlanması yaparsa, 56 yaşında emekli olur. 20 yıllık 7200 günlük borçlanma yaparsa da 50 yaşında Bağ-Kur'dan emekli olur. Türkiye'ye gelir birkaç gün SSK'lı çalışır sonra yurtdışı borçlanması yaparsa 5400 günlük borçlanmayla 58 yaşında, 7200 günlük borçlanmayla da 50 yaşında SSK'dan emekli olur. Ödeyeceği para günlüğü 11 liradan, 5400 gün için 59.400 liradır ve SSK'dan emekli olursa 690 lira, Bağ-Kur'dan emekli olursa 680 lira aylık alır. Daha çok para öderse de emekli aylığı da daha yüksek olur ama ne kadar para öder ne kadar aylık alır hesabını bir sosyal güvenlik uzmanına yaptırmanızda fayda var.

 

Bağ-Kur'a doğum borçlanması daha gelmedi

Eşim 1964 doğumlu. 11. 01. 1984 tarihinden 1994 yılına kadar Bağ-Kur'dan prim ödedi (9 yıl 10 ay 15 gün). 2012'nin Kasım ayından itibaren şu ana kadar Tarım Sigortası'ndan prim ödedi. 3555 gün Bağ-Kur, 252 gün Tarım Sigortalıdır. Bu arada 1987 ve 1996 tarihlerinde iki çocuğumuz oldu. Yeni çıkan kanuna göre çocuklar üzerinden borçlanıp emekli olma durumu nedir?
Kadri ÖNEN
Kadri Bey, eşinizin doğum yaptığı 1987 ve 1994 yıllarından önce Bağ-Kur sigortası olduğundan doğum borçlanması yapma hakkı yok. Bu konuda yeni bir yasa çıkmadı belki yeni dönemde çıkar.