Advertisement

11.02.1982 tarihinde Mesa Plastik adıyla kurduğum şirket neticesinde Bağkur'a kaydım mevcut. Primler ilgili dönemdeki muhasebecim aracılığıyla yatırılmıştı. Elimde herhangi bir dekont ve Bağkur numarası mevcut değil. Eski dönem yapılan araştırmada (evraklar kaybolmadan önce) adıma kayıtlı ancak açıkta duran bir meblağ vardı. Şu an elimde belge olmadığından sigortalılık başlangıç sürem 1998 olarak görülüyor ve emekli olamıyorum. İlgili dönemde Bağkur primleri isme değil bu havuza yatırılıyormuş ve dekontlarla gidilip kendi adına kayıt yapılıyormuş. Şimdi elimde hiçbir belge olmadığından ilgili bilgilere ulaşamıyorum.
M.S. Özoğuz
Sayın okurum, sizin gibi dertli Kütahya'dan Mehmet Atak isimli okurumuz ve binlercesi var. 1997'ye kadar Bağkur'un bilgisayarı yoktu. Her şey kartlar ve kartotekslerle idare edilirdi. 1997'de tüm kartlar bilgisayara geçirildi ama adına hiç prim ödemesi olmayanları Bağkur yırtıp attı.

BAĞKUR NUMARASINI ODALAR VERİRDİ
1997'ye kadar, esnaf odaları kendilerine üye olanlar için Bağkur Giriş Formu doldurur, formun Bağkur sicil numarası yazan alt kısmını sizlere, ana kısmını da kartotekslere girmesi için Bağkur'a gönderirdi. Siz de size verilen Bağ-No'ya bankadan veya Bağkur veznesinden prim ödediğinizden numaranız ile ödemeniz birleştirilirdi. Büyük şehirlerde iş yoğunluğu sebebiyle ödenen primler uzun yıllar havuzda kaldı ve sizlerin numaralarıyla birleşmediğinden birçok Bağkur'lunun prim ödemesi, numarasıyla eşleşmedi. 1997'de Bağkur bilgisayar sistemine geçti ve kartlardaki bilgilerinizi bilgisayara geçirirlerken, adına hiç prim ödemesi görünmeyenlerin kartlarını yırtıp attılar. Bilgisayara bile geçirmediler.

DEKONT BULAMAZSANIZ YAPACAK FAZLA BİR ŞEY YOK
"Elimde dekont yok" diyorsunuz, o halde Bağkur'da insafa gelecek birini bulacak ve havuzda sizin adınıza para var mı yok mu, varsa hangi aylarda kaç para ödenmiş bulduracaksınız ve iş mahkemesinde dava açacaksınız. Okurlarımızdan Mehmet Atak elinde dekontları olduğu halde var olan Bağkur numarasını SGK'ya kabul ettiremeyip iş mahkemesinde dava açmış ve davası devam ediyor. Dekont veya Bağkur havuzundan ödeme çıkartamazsanız yapacak fazla bir şeyiniz olmaz.


Eşiniz 49 yaşında emekli olur

Sayın Ali Tezel, sayfanızı sürekli ilgiyle takip etmekteyiz, iyi ki varsınız. Eşim 08.07.1966 doğumlu. SGK girişi 01.06.1985. Askerliğini SGK'dan sonra 1987'de yaptı. 8670 gün primi var. 2010'dan beri SGK'lı çalışmıyor. Ne zaman emekli olabilir? Erken emeklilik yasasından faydalanabilir mi? Kamuoyunda bu yasayla ilgili çok tartışma var, son durumu sizce nedir? Sinem Günbilen
Sinem Hanım, eşiniz 49 yaşında 08.07.2015 günü SGK'dan emekli olma hakkını elde etmiş. Kamuoyunda tartışılan yaş beklemeden emeklilikle ilgili yasa çıkarsa hemen emekli olur. Zira, 25 yıllık sigortalılık süresini tamamlamış.

 

Hocam kitap çıkarmış

Konya Atatürk Sağlık Meslek Lisesi'nden matematik öğretmenim Hakkı Baki ile Ü.Hakan Baki, 10. sınıflar için Sıfırdan Zirveye Matematik kitabını BAKİ Yayıncılık'tan çıkarmışlar. www.bakikitap.com