Advertisement

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, mart başında bir TV’de “4/C’liler, taşeron çalışanları ve emeklilikle ilgili çalışmaların durumu”nu soran gazetecilere şu cevabı vermiş: “Sadece kamuda 660 bin taşeron çalışan var. Özel sektörle birlikte bu rakam 1.5 milyon kişiyi buluyor. Gerek taşeronlar gerekse diğer konularla ilgili olarak aralık ayında nihai bir noktaya gelmiştik bakanlıklar arasında. Fakat yaşanan bu son süreçten dolayı TBMM gündemine çok farklı kanunlar geldi. Şu anda da tüm milletvekillerimiz TBMM’de çalışıyor. Yanılmıyorsam iki kanun var. Cumartesi-pazar bu kanunları çıkarıp Meclis tatile girecek.
Bu süreç içerisinde taşeron işçiler, kamu çalışanları ve emeklilikle ilgili yasaların yetişme imkânının bulunmayacağı, sağlıklı bir ortamın şu anda parlamentoda olamayacağı düşüncesiyle bu işin nisan ayına bırakılmasını son Bakanlar Kurulu’nda yaptığımız değerlendirmeyle kararlaştırdık.
Nisan ayında ilk ele alınacak konu bu olacak. Çalışma hazır, Başbakanlık’a gönderdik. Tabii komisyonlarda tartışacağız, ilaveler olabilir. Genel Kurul’da tartışacağız, yeni bir şeyler gündeme gelebilir. Bunlarla beraber bu konuları da nisan ayında çözmüş olacağız.”

TORBA YEREL SEÇİM SONRASINA KALDI
Bu durumda sosyal güvenlik ve sosyal politikalarla ilgili halkın beklediği düzenlemeler yerel seçim sonrasına kalmış oldu. Ancak Temmuz 2014’te Cumhurbaşkanlığı seçimi var ve iktidar yerel seçimde kendine göre yeteri oy alırsa “Torba” bir başka bahara kalır. Yerel seçimden yeterli oyu alamazsa bu sefer Cumhurbaşkanlığı seçimine asılmak üzere aşağıdaki kesimlerin taleplerinin hepsine “EVET” der ve TBMM’den geçirir..

KİMLER ‘TORBA’YA GİREBİLİR

- Emeklilikte yaşı bekleyen 10 milyona yakın kesim.
Emeklilik için gereken prim ödeme gün sayısı ile sigortalılık süresini tamamlamış ama emeklilik yaşını bekleyenler. Yasa bugün çıksa bu 10 milyondan yaklaşık 300 bini hemen emekli olur.

- Staj mağduru olan 5 milyonluk kesim.
Zamanında meslek lisesinde okurken staj yapan ve staj sigortası yapılan ama bu staj sigortası emekliliğe sayılmayan öğrenciler ve çıraklar. Ki buna benzer bir yasayı Özal 1987 yılında çıkarmıştı.

- 3.5 milyon anneye kreş parası ve doğum borçlanma hakkı.
Açıklanan ama bir türlü TBMM’den geçmeyen çalışan annelerden doğum yapanlara aylık 300 liralık kreş yardımı ve kreş açanlara verilecek teşvikler. Ayrıca doğum borçlanması hakkının 2’den 3’e çıkarılması ve sigortalı olmadan evvelki doğumların borçlanılması.

- 2.5 milyon Bağ-Kur’lunun beklediği aflar.
a- 24 aydan çok borcu varsa borç sildirme.
b- Borçların gecikme zammının bir kısmının silinerek 36 taksite bölünmesi.
c- 20.04.1982 ile 1.10.2008 arası Bağ-Kur’lu yapılmayan vergi kaydı sürelerinin Bağ-Kur’lu sayılarak borçlandırılması.

- İki milyon SSK’lıya geriye doğru 1800 günlük borçlanma hakkı.
Sigortalılık süresi ile yaşı tamamladığı halde prim ödeme günü eksik olanlara geriye doğru boş geçen sürelerden en fazla 1800 gününü tamamlama hakkı bekleyen 2 milyon sigortalı var.

* 600 bin kamu taşeronunun kadroya alınması.

* 23 bin 4/C’linin kadroya alınması.

* 3 milyon GSS borçlusuna af ve taksitlendirme.

* 800 bin SSK işveren prim borçlusuna af ve taksitlendirme.