Advertisement

Defalarca bu köşeden Sosyal Güvenlik Destek Primi’nin kaldırılması gerektiğini yinelemiştik. Şimdi Bakan Çelik açıkladı, emekli maaşından kesilen yüzde 15’lik SGDP, en az iki işçi çalıştıranlar için kalkıyor

13.08.2013 günü demiştik ki: "Emekli olduktan sonra isterseniz birikimleriniz de varsa yan gelip yatabilirsiniz, bu durumda devlet (SGK) size karışmaz her ay emekli aylığınızı bankaya gönderir. Ancak, ben bu yaşa kadar epey tecrübe sahibi oldum, bu tecrübemle işyeri açıp vergi mükellefi olayım, vergi ödeyeyim, işçi çalıştırayım, şirket kurayım veya bir şirkete ortak olayım derseniz yandınız. O zaman SGK size verdiği emekli aylığını yüzde 15 eksik öder."

DESTEK PRİMİ NEDİR?
Nereden emekli olursa olsun, birisi işyeri açar, gelir vergisi vergi kaydı olur veya limitet şirket ortağı veyahutta AŞ'de hem ortak hem de yönetim kurulu üyesi olursa, aldığı emekli aylığı yüzde 15 eksik ödenir. Yine nereden emekli olursa olsun özel sektörde işçi olarak işe girerse emekli aylığından kesinti olmaz ama işyerinden aldığı ücretten yüzde 32 SGDP primi ödenir.

TORBAYA GİRİYOR
Bakan Çelik, "2 kişi istihdam eden emekliden destek primi almayalım diyoruz. Böylece yüzde 15 destek primi vermeyecek. Bu kapsamda olan 160 bine yakın kişi var. Konuyu Başbakan'la da görüşeceğiz. İstihdamı da teşvik etmiş olacağız. Düşünün sadece bir kişi çalıştırsa 4-5 kişilik ailenin geçindirilmesi anlamına geliyor. Genç emeklilik 15-20 yıl sonra tarihe karışacak" dedi.
Yani, işyeri açıp da işyerinde en az 2 sigortalısı olanların emekli aylıklarında yapılan yüzde 15'lik kesinti Torba Yasa'dan sonra kalkacak.

 

GEÇMİŞ SGDP BORÇLARI İÇİN EMEKLİLER MAHKEME YOLUNU DENEMELİ

Halen ülkemizde 500 binden fazla şirket var, ama bunların büyük kısmı gayri faal yani vergi kayıtları kapalı sadece ticaret sicil kayıtları açık. İşte bu şirketlerin ortaklarından da SCK, her ay yüzde 15 oranında SGDP kesmeye devam ediyor. Zira, SCK şirket ortakları için (şirketin) vergi kaydını değil, ticaret sicil kaydını esas alıyor. Bu sebeple de birçok emekliden gereksiz yere yüzde 15 kesinti oluyor. Bu arada geçmiş dönem borçları için de emekli aylığından yüzde 25 de icra kesintisi oluyor.
Gayri faal olan şirket ortaklığından dolayı, gerek emekli aylığından yüzde 15 ve gerekse de geçmiş SGDP borçları için yüzde 25 oranında yapılan emekli aylığı kesintileri için emekliler mahkeme yolunu denemeli. Zira, benzer durumlarda daha emekli olmamış şirket ortaklarının Bağ-Kur borçları mahkeme aracılığıyla silinebiliyor. Ya da Torba Yasa'ya bu konuyla ilgili de bir hüküm girmeli.