Advertisement

Nüfusumuz azalıyor ve yaşlanıyor, mevcut durumda ülkemizde doğurganlık hızı 2.1’e kadar düşmüş durumda. Aynı projeksiyonla, halen 76 milyon olan ülke nüfusumuz 2050’de 93 milyona ulaşacak, ama sonrasında düşerek 2075 yılında 89 milyon olacak. SGK da bunu engellemek için çaba gösteriyor.

Halen genç nüfusa sahip gibiyiz ama mevcut doğurganlık hızı aynı kalırsa veya projeksiyondaki gibi düşmeye devam ederse üçgen şeklinde olması gereken nüfus piramidimizin alt tarafı (genç-çocuk) azalacak, yaşlı nüfusu gösteren üst tarafı ise şişmeye başlayacak. Buna karşılık bir çalışanın bakmakla mükellef olduğu bağımlı nüfus da artmaya devam edecek. Ülkemizde kadınların işgücüne katılımı ile eğitim durumları incelendiğinde, eğitim düzeyi yükseldikçe işgücüne katılım artıyor. Yüksek eğitimliler yüzde 70.9 oranında işgücüne katılırken bu oran okur-yazar olmayanlarda yüzde 16.7’ye kadar düşüyor. 

EĞİTİMLİ NÜFUS ÇALIŞIYOR AMA DOĞURMUYOR 
Bu arada normal lise mezunları yüzde 30.6 oranında işgücüne katılırken, aralarında imam hatip mezunlarının da olduğu mesleki eğitim görmüşlerde bu oran yüzde 38.1 oranında. Eğitimli kadın işgücüne daha fazla katılırken, doğurganlık konusunda ise eğitimsiz nüfusa göre daha az çocuk yapıyor. Ayrıca eğitimli nüfusun ideal çocuk sayısı ile gerçekleşen çocuk sayısı arasında da ciddi negatif fark var. Yani eğitimli-çalışan kadın istediği çocuk sayısına ulaşamıyor, eğitimsiz-çalışamayan kadın nüfus ise idealindeki çocuktan daha fazla çocuk yapıyor.

Halen 5510 sayılı SS ve GSS Kanunu gereğince, normal yollarla bebek sahibi olamayan anne adayları için SGK tarafından karşılanan tüp bebek deneme sayısı 2’dir. Torba Yasa ile deneme sayısı 3’e çıkarılıyor. Bu arada ilk denemede yüzde 30, ikinci denemede yüzde 25 olan katkı payı da üçüncü deneme için yüzde 25 olacak. 

SGK, YAPAY PENİS MASRAFLARINI KARŞILAR 
SGK penil protez, halk arasındaki adıyla mutluluk çubuğu ücretlerini karşılar. Normalde bunu kendi cebinizden yapmaya kalksanız penil protezlerin takılmasının hastaya toplam maliyeti 8 bin ile 12 bin lira arasındadır. Bu fark, takılacak protezin çeşidine göre değişir. Ayrıca, özellikle penisin doğal durumuna yakın olmasını arzuluyorsanız şişirilebilir olanı tercih edebilirsiniz, ancak şişirilebilir protezler, basit bükülebilir protezlerinin 3-4 katı fiyatınadır. Öte yandan şişirilebilir protezlerin biri manuel, diğeri de otomatik olmak üzere iki tipi bulunmaktadır. Duruma göre tek taraflı veya iki taraflı protezler de vardır. 2010 yılı SUT (Sağlık Uygulama Tebliği) gereğince çeşitli penil operasyonlar ve SGK tarafından sağlık kurumkuruluşlarına ödenen fiyatların listesi aşağıdaki gibidir. Liste fiyatlarına, takılacak olan protezlerin fiyatları dahil olmayıp protez ayrıca faturalandırılır.

İZMİR'DE ESNAF BAŞKANINI SEÇECEK
Beden gücüyle iş yapana işçi, hem beden hem de aklıyla iş yapana usta, bedeni, aklı ve yüreğiyle iş yapana da zanaatkâr denir. İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, 18 Mayıs 2014 günü 24. Olağan Genel Kurulu’nu yapacaklar. Nazik davetlerine icabet edemeyeceğim. Şimdiden hayırlı olsun.