Advertisement

2012 Ocak ayından itibaren harçlığı için çalışan öğrencilere SGK eziyeti başladı ve tam gaz devam ediyor. Üstelik kazandıkları paradan fazla GSS borcu çıkarıyorlar. Ne yazık ki Torba Kanun tasarısında buna çözüm yok

Birçoğumuzun ailesi zengin değil, okumak için bize yeterince para gönderemezler, ki ben tam böyleydim. Hem okumak hem de giderlerimizi karşılamak için öğrenciyken çalışmak zorundaydık. SGK’nın Ocak 2012’de başlattığı Zorunlu Genel Sağlık Sigortası uygulaması gereğince, öğrenciler 25 yaşına kadar sorgusuz sualsiz ana-babaları üzerinden sağlık yardımı alabiliyorlar. Ancak “Ben öğrenciliğimin yanında çalışmak ve harçlığımı çıkarmak da zorundayım” diyorlarsa karşılarına (Deli Dumrul) SGK çıkıyor.

GELİR TESTİ DE ZORUNLU
Öğrencisin ve çalışıyorsan, üstelik de ayda 30 gün değil de daha az çalışıyorsan SGK’ya “haraç” ödemek zorundasın. Uygulama gereğince, ayda 30 günden az çalışanların öğrenci olup olmadığına bakmaksızın SGK, “Çalışmadığın (30 günden eksik) günlerin GSS primlerini ödemek zorundasın” diyor. Ödeme rakamı için de gelir testine gitmek zorundalar. Gelir testinde de eziyet var; okuduğun il veya ilçedeki kaymakamlığa değil, ailenin ikamet ettiği il-ilçedeki kaymakamlığa gitmek zorundasın. Yani hem harçlığın yetmiyor, çalışmak zorundasın, çalışınca SGK sana GSS borcu yüklüyor, GSS borcun için de okuduğun yerden kalkıp ailenin yanına gidip gelmek lazım. Gariban öğrencinin omuzlarındaki yük yetmezmiş gibi bir de SGK omzuna binip eziyet üstüne eziyet yapıyor.

KURTULMANIN ÜÇ YOLU VAR
SGK’dan kurtulmanın üç yolu var. Birinci yol, sana tuzak kuran devlete karşı yükümlülüklerini yerine getirmez ve “kaçak” yani kayıtdışı çalışırsan, hiçbir GSS prim borcuyla karşılaşmazsın. İkinci yolu sana işveren açabilir. Hani ayda 30 günden az çalışıyorsun ya, seni part time (kısmi süreli) çalışan olarak değil de puantajlı (kod 7) çalışan olarak SGK’ya bildirirse 30 günden eksik kalan sürelerin için GSS primi ödeme zorunluluğun olmaz. Ayda kaç gün çalışıyorsan o kadar ücret alırsın, işverenin (veya onun muhasebecisi de SGK’ya 30 günden eksik günleri puantaj belgesi doldurup gönderir ve internetten de kod 7’yi seçer). Üçüncü yol ise gelir testinde ailenin gelirinin asgari ücretin üçte birinden az çıkmasıdır.

GSS BORÇ MİKTARLARI
Üniversite öğrencisi de olsa ayda 30 günden az çalışan öğrencilere, SGK önce ayda 129 lira borç çıkarıyor, sonra da anababasının ikamet ettiği memleketlerine gidip bir ay içinde gelir testi yaptırmalarını istiyor.
Otobüs parası bulup bir ay içinde memleketlerine giderek gelir testi yaptıramazlarsa borç bu sefer 257 lira olarak birikmeye başlıyor.
Gelir testine giderlerse gelir testi sonucuna göre;
- Aylık geliri, asgari ücretin üçte biri (357.16 lira ile 1071.5 lira arasında) ise 43 TL,
- Aylık geliri, asgari ücret ile asgari ücretin iki katı arasında ise 129 TL,
- Aylık geliri, asgari ücretin iki katından fazla ise 257 TL.
- Gelir testine 1 ay içinde gitmezse de geliri ne olursa olsun 257 lira.