Advertisement

1475 sayılı eski İş Kanunu'nun 14'üncü maddesine göre, 4857 Sayılı İş Kanunu'na tabi çalışanlar 3.600 günü tamamlama ve son işyerinde en az bir yıl çalışmış olmaları şartıyla işlerinden kendileri ayrılarak kıdem tazminatı alabilir ve yeniden işe girebilir

Üniversiteden yeni mezun oldum, bir firmada personel sorumlusu olarak işe başladım. İnsan kaynakları üzerine yüksek lisans yapıyorum, bu konuda her gün yeni şeyler öğreniyorum. Kendimi geliştirmek istiyorum. Size danışmak istedim. Firmamızda şu aralar gündemde olan konu, 1475 Sayılı Kanun'un 14. maddesindeki şartları sağlayan bazı personelimizin SGK'dan yazılarıyla birlikte gelip istifa etmeleri ve tazminat alarak gitmeleri.
Anladığım kadarıyla bu maddenin anlamı, "emeklilik yaşımı evde beklemek için işten ayrılıyorum". İnceleme fırsatı bulduğum kaynaklar ve bilgisine danıştığım kıdemli kişiler, beni ikilemde bıraktı. Eğer işçi yaş şartı dışındaki şartları sağlayıp SGK'dan aldığı bu yazıyla işten ayrılarak farklı bir yerde işbaşı yaptığında, tazminat alıp işten ayrıldığı firmanın, "işçinin yaşını beklemek için ayrıldığını" ve bu nedenle çalışmaması gerektiğini savunup karşı davayla tazminatı geri isteyebilme hakkı varmış. Bazıları da çalışmanın Anayasal bir hak olduğunu, böyle bir savunmayla karşı dava açılamayacağını belirtiyorlar. 1475 Sayılı Kanun ve benim ikilemde kaldığım konuyla ilgili en doğru bilgiyi sizden alacağımı düşündüm, bana yardımcı olursanız çok mutlu olurum. Didem Tekcan

08.09.1999 günü Resmi Gazete'de yayımlanan 4447 Sayılı Kanun'a kadar SSK'lı kadınlar 20, erkekler 25 yıllık sigortalılık süresi ve 5.000 günle emekli olabiliyorlardı. Bu kanunla birlikte bu şartlara ilave olarak bir de yaş şartı getirildi. Yani, süresini tamamlayan birisi belli bir yaşı tamamlamadan emekli aylığı alamayacaktı.

'YAŞI BEKLEYENLER KIDEMİ ALABİLİR' MADDESİ DE GELDİ
Emeklilikte yaş şartı getirildi, ama işçilere bir de yaş şartı hariç diğer şartları tamamladıklarında emeklilik yaşlarını evlerinde beklemeleri hakkı da 1475 Sayılı İş Kanunu'nun 14'üncü maddesine 5'inci bent olarak eklendi. İşte burada, işyerinden kıdem tazminatı alarak ayrılma niyetinin ne olduğu çok önemli. Şayet emeklilik yaşınızı beklemek üzere evinizde dinlenmek için ayrılıyorsanız kıdem tazminatı alma hakkı var. Yok aslında başka bir işyerinde iş buldunuz, ama bu işyerindeki kıdem tazminatını alıp diğer işyerinde işe başlama niyetiniz varsa bu durumda kıdem tazminatı alma hakkınız yok.

NİYET OKUMA MAKİNESİ YOK
Fakat daha teknolojik gelişmeler niyet okuma makinesi icat edemediler. Bu hakkı kullanmak için bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezi'nden "Kıdem tazminatı alabilir" yazısı alıp işverene vermek gerekir. Normal şartlarda bu belgenin bir defa verilmesi yerinde olur, ama SGK bu konuda daha önce verdiği belgeleri saklamadığı ve bilgisayarlarına da işlemediği için birden fazla alma hakkı ve birden fazla defa kullanma hakkı olabiliyor.

İşe Girmek de Yasak Değil        
Öte yandan, gerçekten emeklilik yaşını evinde beklemek üzere işyerinden ayrılıp kıdem tazminatını alan ama bir müddet sonra planların uymadığından veya başka sebeplerle karar değiştirip bir başka işyerinde işe başlamak yasak değil. İşte burada cevabı verilecek soru şu:    İşyerinden kıdem tazminatı alıp giderken gerçek niyeti, amacı nedir? Amaç başka bir işyerinde işe girmek ise kıdem tazminatı hakkı değil. Bu konuda yargının görüşü de bu doğrultuda olup size örnek bir mahkeme kararından bazı bölümler veriyorum.