Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Koronavirüs vakalarındaki artış tüketici ve şirketlere yönelik yeni kısıtlamalara neden olurken, Uluslararası Para Fonu (IMF) dünya ekonomisinde toparlanmanın yavaşlıyor olabileceği konusunda uyarı bulundu.

G - 20 ülkelerinin liderleri bu hafta Suudi Arabistan'ın ev sahipliğinde sanal ortamda bir araya gelecek. Tehlike çanlarını çalan IMF, aşı konusunda kaydedilen ilerlemeye de değindi. Ancak diğer yandan varlık fiyatlarındaki artışın reel ekonomiden koptuğunun ve finansal istikrara yönelik potansiyel tehdidin altını çizdi.

Washington merkezli fonun Perşembe günkü raporunda "Küresel ekonomik faaliyet Haziran'dan bu yana arttı. Ancak toparlanmanın hız kesiyor olabileceğine ve krizin büyük bir ihtimalle derin ve benzersiz yaralar bırakacağına ilişkin sinyaller var. Belirsizlik ve riskler sıra dışı ölçüde yüksek." ifadeleri yer aldı.

İngiltere, Almanya ve Fransa, ABD ve Avustralya'nın bazı bölümlerinde yeni kısıtlamalar söz konusu. Alınan önlemler daha önceki karantina önlemleri kadar sıkı olmasa da büyümeyi olumsuz etkileyecek düzeyde.

Bloomberg Economics'in yüksek frekanslı verileri faaliyetlerin geçen ayın ortasından bu yana daraldığını gösteriyor. Daha önce Mayıs ayında hızlı bir toparlanma başlamıştı. Sonrasında ise azaldı.

Bir blog yazısında "Ülkeler Kovid-19 krizinin diplerinden geri tırmanmaya başladı." diyen IMF Başkanı Kristalina Georgieva, "Fakat enfeksiyonlardaki yeni artış birçok ekonomide bu tırmanışın ne kadar zor ve belirsiz olacağını gösteriyor." dedi.

IMF hükümetlere ve merkez bankalarına politika desteklerini zamanından erken geri çekmemeleri konusunda çağrıda bulundu. Aşı haberleriyle birlikte iyimserliğin artmasına rağmen Fed ve Avrupa Merkez Bankası'nda (AMB) yakın zamanda daha fazla teşvik verilmesi konusu tartışılıyor.

Bazı ekonomilerin gelecek yıl daha fazla mali destek için mevcut bütçelerinin ötesinde alanı bulunduğunu belirten Georgieva, genişletilmiş işsizlik hakları gibi hayat kurtarıcı desteklerin kesilmemesi uyarısında bulundu.

Bununla birlikte ABD'li siyasetçiler arasındaki yeni bir teşvik paketi görüşmeleri durmuş gibi görünüyor. Önceden alınan tedbirlerin de süresi yakında dolacak. Avrupa'da ise şartlar üzerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle büyük bir toparlanma fonu risk altında.

IMF geçen ay dünya ekonomisinin virüs kontrol altına alınana kadar inişli çıkışlı bir toparlanmayla karşı karşıya olduğunu ifade etmişti. Kurum o dönem, ekonomik daralma tahminini Haziran'daki yüzde 5.2'den yüzde 4.4'e düşürdü. Ancak yine de söz konusu rakam 1930'lardan bu yana görülen en ciddi daralmanın yaşanacağını işaret ediyor.