Advertisement

İngiliz şirketleri geçen ay çalışan sayısını koronavirüs öncesi seviyelerin üzerine çıkardı.

Bu durum, İngiltere Merkez Bankası’nı (BOE) faiz artırımına gitmeye yöneltebilecek işgücü piyasasındaki güçlü seyri işaret ediyor.

İngiltere Vergi Dairesi'nin verilerine göre, istihdam geçen ay 207 bin artarak rekor kırdı. Ulusal İstatistik Ofisi tarafından açıklanan diğer bir rakam, iş açığının da 1,2 milyona yükselerek rekora ulaştığını gösterdi.

Bu veriler, istihdamdaki güçlü toparlanmanın, hükümetin geçen ay destek programını sonlandırmasının ardından, ücretsiz izindeki 1 milyon çalışanın büyük kısmının muhtemelen işlerine dönebilmesini sağlayacağını işaret ediyor.

İngiltere Merkez Bankası’nın Para Politikası Komitesi üyeleri bu verileri faiz artırım kararı almadan önce, finans piyasalarının Aralık ayında faiz artışını fiyatladıkları bir ortamda, dikkatle inceliyor.

HSBC Asset Management makro ve yatırım stratejisti Hussain Mehdi, “Para Piyasası Komitesi üyelerinin son dönemdeki şahin tonu, enflasyon endişelerinin şimdilerde oldukça arttığını gösteriyor ve bu durum faiz artırımları için çıtayı düşürüyor. Güçlü Ekim ayı istihdam verileri Aralık toplantısında bir faiz artırımı için kapıyı açabilir” dedi.