Advertisement
FAİZ-BONO ABONE OL

Telegraph gazetesinin haberine göre İngiltere Merkez Bankası (BoE) baş ekonomisti Andrew Haldane, bankanın ekonomik daralmayla mücadelede diğer seçenekler arasında negatif faizi de değerlendirdiklerini söyledi.

Haldane'in "Biraz daha acil olarak bakmamız gerekecek -ve baktığımız- bir şey." dediği belirtilen habere göre BoE baş ekonomisti bankanın tahvil alımlarını genişletme gibi diğer seçeneklerinin de olduğunu belirtti.

Haldane'in yorumları, BoE Başkanı Andrew Bailey'nin geçen haftaki açıklamalarıyla çelişiyor. Bailey, geçen hafta bir internet toplantısında negatif faizlerin ciddi olarak düşünülmüş bir şey olmadığı söyledi. Ancak hiçbir seçeneği sonsuza kadar ihtimal dışı bırakmamanın önemli olduğunu ekledi.

"Parasal genişleme ile hazine ve şirket tahvili tarafında prensip olarak yapabileceğimiz daha fazla şey var." diyen Haldane, diğer merkez bankalarına bakıldığında risk görünümüne göre tahvil alımlarının artırılabileceğini ekledi.

BoE baş ekonomisti bankanın bunlardan herhangi birini uygulamaya hazır olduğunu ima etmediğini, ancak ihtiyaç halinde uygulama üzere birkaç yıldır tüm seçenekleri değerlendirdiklerinin altını çizdi.