Advertisement

Gelecek yıl hisse ve tahvil gibi geleneksel yatırım araçlarının zayıf performans göstermesini bekleyen JPMorgan Chase & Co.’ya göre yatırımcılar ellerindeki nakdi hedge fonları ile gayrimenkulde değerlendirmeli.

Aralarında Nikolaos Panigirtzoglou’nun yer aldığı stratejistler yayımladıkları raporda, özel sermaye ve dijital para birimleri gibi alternatif varlıkların “2022 yılında olumlu ayrışmaya devam edeceği” öngörüldü.

Raporda, gelecek yıl alternatif varlıkların yüzde 11 ile hisse ve sabit getirili varlıklarda öngörülen yüzde 5 yükselişin iki katından fazla getiri sağlayacağı tahminine yer verildi. Stratejistler alternatif yatırımların büyüklüğünün 25 trilyon dolar ile 2014 seviyesinin iki katına çıkmasını bekliyor. Alternatif yatırımlara erişimin ve likidite kısıtlarına bağlı olarak bu yatırımlardan çıkışın zor olmasına değinen stratejistler, bu durumun bir yıldan kısa yatırım ufkuna sahip yatırımcılar için sorun yaratabileceğini, ancak bu alandaki fırsatların fon yöneticilerinin performanslarına katkı sağlayacağını belirtti.

Kriptoda inişli çıkışlı getiri yolu

Hedge fonlarının, Fed’in varlık alımlarını azaltmasının piyasadaki oynaklığı artırması ve tahvil fiyatlarını baskılaması sonucunda fırsat sunacağını öngören JPMorgan stratejistleri, gayrimenkulde de ekonomideki toparlanmaya bağlı yüksek getiriler bekliyor. JPMorgan stratejistleri kripto para birimlerinin 2022’de de değer kazanmaya devam edebileceğini, ancak bunun inişli çıkışlı bir yol olacağını öngördü. Raporda, dijital varlıkların yüzde 15 ile hedge fonlarının iki katı, gayrimenkuldeki yüzde 12,5’lik beklentinin de üzerinde getiri sağlayacağı tahminine yer verildi ancak sert dalgalanmaların kripto tarafında cazibeyi azalttığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Blinken'ın İskoçya'nın Glasgow kentinde devam eden 26'ncı Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı (COP26) marjında Al Nahyan ile bir araya geldiği bildirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Bakan ve Dışişleri Bakanı Lübnan ve Suriye'deki gelişmeleri görüştü. Bakan Blinken ayrıca, Sudan halkının demokrasi özlemlerine ABD'nin güçlü desteğini yineledi ve Sudan'ın sivil geçiş hükümetinin derhal yeniden görevine dönmesine izin verilmesinin gerektiğini vurguladı."

İkili ve bölgesel güvenlik konularının da ele alındığı ifade edilen açıklamada, "Bakan, ABD'nin dengelenmiş bir enerji piyasası oluşturma konusunda endişeli olduğunu belirtti ve BAE gibi önemli enerji üreticilerini, Kovid-19 salgını sonrasında enerji piyasaları ve ekonomik koşullar normalleşene kadar üretimi daha da artırmaya çağırdı." ifadesine de yer verildi.