Advertisement
TÜRKİYE EKONOMİSİ ABONE OL

JP Morgan Başekonomisti Yarkın Cebeci, manşet enflasyonda aşağı yönlü, çekirdek enflasyonda yukarı yönlü sürpriz yaşandığını, yıl sonu enflasyon tahminini % 11.9'dan % 11.6'ya çektiklerini bildirdi. 2020 yıl sonu enflasyon tahmini ise değişmeyerek % 9 olarak kaldı.

Enflasyonun gelecek senenin ilk yarısında % 10.5 - 12.5 aralığında seyredeceği, yılın son çeyreğinde geçici olarak % 10'un altına düşeceği, 2021'de ise yeniden çift hanelere çıkacağı belirtildi.

Cebeci açıklamasında "Küresel enflasyonist baskılardaki zayıflık, yurt içinde enflasyon beklentilerinde iyileşme ve özellikle TL'de stabil seyir sürdükçe enflasyon tahminlerimize yönelik riskler aşağı yönde" ifadelerine yer verdi.

2 KURUM DA 100 BAZ PUAN İNDİRİM BEKLİYOR  

Enflasyondaki aşağı yönlü sürprizin Merkez Bankası'nın haftaya tahminlerin üzerinde indirim yapacağı beklentisini artırdığını belirten Cebeci, "Merkez Bankası Lira'daki istikrar, zayıf iç talep ve düşen fiyat baskılarıyla son 3 toplantıda toplam 1000 baz puan indirim yaptı. Küresel düşük faiz ortamında dahi Türkiye'nin pozitif reel faiz sağlaması gerektiğini düşünüyoruz. Aralık ayı toplantısında 100 baz puan indirim bekliyoruz. Gelecek sene sonuna kadar enflasyon % 9'a doğru gerilerse toplam 350 baz puan indirim görebiliriz. Bu yıl sonu için politika faizi tahminimiz % 13, gelecek sene için % 9.5" ifadesini kullandı.

BNP Paribas Stratejisti Burak Başkurt ve TEB Ekonomisti Okan Ertem kaleme aldığı raporda Lira'daki istikrarlı seyir ve çekirdek enflasyondaki stabilizasyonla yıl sonu enflasyonunun Merkez Bankası'nın % 12'lik tahmininin altında olabileceğini belirtti. Kurum ayrıca enflasyon verisi sonrası 12 Aralık'ta Merkez Bankası'nın 100 baz puan faiz indirme ihtimalinin güçlendiğini bildirdi.