Advertisement

JPMorgan Chase & Co. stratejistleri, doların daha da düşebileceğini, ancak bunun Goldman Sachs Group Inc. analistlerinin geçen hafta işaret ettiği şekilde bir hareket olmadığını kaydediyorlar.

Aralarında Daniel Hui, Paul Meggyesi veJuan Duran-Vara'nın olduğu JPMorgan Döviz stratejistleri, 7 Ağustos tarihli notlarında, "Doların yapısal faktörlere dayanan, çok daha geniş ve uzun soluklu bir trende içinde olduğu fikrini kabul etmemeye devam ediyoruz," dedi ve "Bu (yapısal) faktörler arasında 'doların rezerv para statüsünü kaybetmesi' ve 'euronun bölgedeki büyüme sıkıntısından iyileşmesi' yer alıyor" şeklinde görüş bildirdi.

JPMorgan, müşteriler ile Fed'in fiyat artışlarını destekleyen çabalarını güçlendirme beklentisine bağlı olarak enflasyona ilişkin endişeler konusunda bir araya geldiklerini söyledi. Stratejistler, "Enflasyon ve paranın değer kaybetmesine vurgu, altının rekor seviyelere yükselmesinden dolayı yoğunlaştı" dedi.

Goldman'ın emtia stratejistleri geçen hafta, Amerika'nın 'paranın değer kaybetmesi" korkularını tetikleyen politikasından dolayı, ABD dolarının rezerv para statüsünü kaybetme riskine ilişkin gerçek korkular olduğunu söyleyerek bu konuya değinmişti.

JPMorgan stratejistleri, enflasyon beklentilerine ilişkin göstergelerin son dönemde yukarı yönde hareket ettiğine dikkat çektiler ve bunun geçen ay son 10 yılın en büyük aylık düşüşünü gerçekleştiren dolardaki düşüşle birlikte meydana geldiğini belirttiler.