Advertisement

Goldman Sachs Group Inc., ABD dolarının küresel rezerv para olarak rolünün, altın fiyatlarında son dönemde görülen güçlü yükselişin işaret ettiği üzere, tehdit altında olduğunu kaydetti.

Goldman stratejistleri, doların aralarında Fed'in "enflasyonist eğilime" doğru yönelebileceği, siyasi belirsizlikteki artış ve ABD'de koronavirüs vakalarında diğer bir artışa ilişkin güçlenen edişeler dahil bazı risklerle karşı karşıya olduğunu kaydettiler. Stratejistleri ayrıca, pandemi sonucu artan borç miktarının dolarda değer kaybı korkularına neden olabileceğini de belirttiler.

Aralarında Daniel Sharp'ın yer aldığı Goldman stratejistleri, "Doların rezerv para olarak ömrüne ilişkin gerçek endişeler ortaya çıkmaya başladı," dedi ve "Altın, özellikle hükümetlerin kendi para birimlerinin değerlerini düşürdükleri ve reel faizleri tüm zamanların en düşük seviyelerine ittikleri içinde bulunduğumuz bu dönem gibi zamanlarda, 'nihai merci' para birimi durumunda," değerlendirmesinde bulundu.

Altının rekorları alt üst eden rallisi, dünya ekonomisine ilişkin artan endişelerin altını çiziyor. Banka altın için 12 aylık fiyat tahminini 2,000 dolardan 2,300 dolara yükseltti. Altın şu sıralar ons başına 1,930 dolar civarında seyrediyor.

Öte yandan, Bloomberg Dolar Spot Endeksi son 10 yılın en kötü Temmuz ayı performansını gerçekleştirmeye yöneldi. Bu düşüş, euroya destek olan ve ortak tahvil ihracını ön gören Avrupa Birliği'nin oyun değiştirici nitelikteki kurtarma paketinin ardından doların devrinin bittiğine ilişkin artan beklentiler sonrası gerçekleşti.

Artan Borç Yükü

Goldman için, şimdilerde ülke GSYH'sının yüzde 80'ini aşan ABD'de ve diğer ülkelerdeki artan borç yükü, merkez bankaları ve hükümetlerin enflasyonun hızlanmasına izin verme riskini güçlendiriyor.

Goldman stratejistleri, "Sonuç olarak genişleyen bilanço büyüklükleri ve büyük miktarda para yaratma, değer kaybı korkularını artırıyor" dedi. Stratejistler, "Bu durum, gelecekte bir zaman, ekonomik faaliyetin normale dönmesinin ardından, merkez bankaları ve hükümetlerin biriken borç yükünü azaltmak amacıyla enflasyonun yükselmesine izin vermeleri için bir teşvik oluşturabilir" şeklinde görüş bildirdi.

Fed çarşamba günü politika kararını açıklayacak. Goldman ABD'de reel faizlerin düşmeye devam etmesini ve bunun da altını daha da güçlendirmesini bekliyor.