Advertisement

Çinli emlak geliştirme şirketi Kaisa’nın hisseleri temerrüde düşmesinden bu yana ilk kez işlem görürken hisseler ilk işlem gününde sert düştü.

8 Aralık’ta Hong Kong Borsasında işlemlerinin durdurulmasını talep eden şirketin hisseleri bugün yüzde 14 düştü. Borç ödemelerini yapamayan şirket, finans ve hukuk danışmanlarıyla görüştüklerini açıkladı. Kaisa’nın borç yapılandırma planı için tahvil yatırımcılarıyla görüştüğü belirtildi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch zamanı gelmiş 400 milyon dolar tahvil itfasını yerine getiremeyen Kaisa’nın notunu bu ay sınırlı temerrüde düşürmüştü. Kaisa’nın borçlarını ödeyememesi, yeniden yapılandırma planı yapması için baskıları artırmıştı.

Emlak şirketinin sıkıntıları, sektörde zor durumda olan diğer emlak şirketi Evergrande’nin borç sorunuyla beraber Çin kredi piyasasında yayılma riski endişelerine yol açmıştı. Fitch Çinli emlak şirketi Evergrande’nin notunu da sınırlı temerrüde düşürmüştü.

Kaisa dolar cinsinden tahvil ihraç eden en büyük emlak şirketlerinden biri ve halihazırda 11 milyar doların üzerinde tahvil borcu bulunuyor.