Advertisement

Asya hisse senetlerinin çoğu Cuma günkü işlemlerde düşerken bilanço dönemi sürüyor. Dolar, ABD'de ilk çeyrek büyüme rakamlarının açıklanması öncesinde dört ayın zirvesine yakın seviyelerde istikrarını korudu.

Asya bölgesi boyunca hisse senetlerinin düşmesine karşın, bilanço döneminin sürmesiyle kayıplarını azalttı. Avrupa ve ABD vadelileri fazla değişmedi. Güney Kore'de Perşembe günü açıklanan büyüme verisinin daralmayı işaret etmesi ve Japonya'da sanayi üretiminin beklenmedik şekilde düşmesi, ABD ile Çin dışındaki ekonomilerin pek iyi durumda olmadığını gösterdi. Şirket karları da destek sağlayamadı. Çin Yuanı, Devlet Başkanı Xi Jinping'in ülkesinin yuanı diğerlerine zarar verecek şekilde değer kaybettirmeye çalışmayacağını söylemesinin ardından yükseldi. ABD Hazine tahvilleri fazla değişmedi.

ABD'de Perşembe günkü işlemlerde teknoloji ağırlıklı Nasdaq 100 Endeksi Microsoft Corp. ve Facebook Inc.'ten gelen güçlü finansalların etkisiyle rekor kırdı. S&P 500 Endeksi 3M'nin kar tahminini düşürmesi ve UPS'nin karının azalmasıyla yatay seyretti.

Bilançolar açıklandıkça yatırımcılar küresel risk rallisine yeni destek sağlamak için neden arıyor. Çoğunlukla iyi gelen şirket finansalları küresel ekonomiye ilişkin endişeyi bir miktar azalttı. Yine de Türkiye'den Arjantin'e kadar bazı gelişen piyasalara yönelik yeni endişeler risk iştahını azaltıyor. ABD'de Cuma günü açıklanacak ilk çeyrek GSYİH verisi yakından takip edilecek.

UBS Asset Management yatırım çözümleri birimi yöneticisi Ryan Primmer, “Bariz bir şekilde görece yavaş büyüme ortamındayız.” dedi ve şirket bilançolarının piyasa için yeteri kadar iyi olduğunu söyledi.

Hisse senetleri

MSCI Asya Pasifik Endeksi, Tokyo saatiyle 15:13'te yüzde 0.2 düştü.
Topix Endeksi kapanışta yüzde 0.3 geriledi.
Kospi Endeksi yüzde 0.6 azaldı.
S&P/ASX 200 Endeksi fazla değişmedi.
Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.8 düştü.
Hang Seng Endeksi yatay seyretti.
S&P 500 Endeks vadelileri yüzde 0.1 azaldı.

Döviz

Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.1 yükseldi.
Euro/Dolar paritesi 1.1137'de fazla değişmedi.
Japon Yeni yüzde 111.69 ile dolar karşısında yatay seyretti.
Çin dışında işlem gören yuan yüzde 0.2 yükselerek 6.7398'den alıcı buldu.

Tahviller

ABD'de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi yüzde 2.53'te kaldı.

Emtia

WTI petrol yüzde 0.5 değer kaybederek varil başına 64.87 dolardan işlem gördü.
Altın yüzde 0.3 yükselişle ons başına 1,280.75 dolara geldi.