Advertisement

Yatırımcılar şirket bilançoları ve Çin’den gelen açıklamaları izlerken hisse senetleri piyasalarına karışık bir görünüm hakim.

Asya’da Çin endeksleri Devlet Başkanı Şi Jinping’in Kovid kısıtlamalarını savunan açıklamaları sebebiyle sert geriledi. Japonya ve Güney Kore endeksleri ise pozitif.

Çarşamba gününü yüzde 1,2 düşüşle kapatan Nasdaq 100’de vadeliler Tesla’nın güçlü bilançosuyla yükseliyor. Fed sıkılaştırmasında 50 baz puanlık artışların para piyasalarında fiyatlanması sonrası getiri eğrisinin uzun vadesinde yaşanan ralli durdu.

ABD 10 yıllık tahvil getirisi üç baz puan yükselişle yüzde 2,86 seviyesinde. Bloomberg Dolar Endeksi
yüzde 0,2 yükselerek 1214 seviyesine çıktı.

Fed üyelerinden hızlı sıkılaşma mesajları

Para piyasalarında hem Mayıs hem de Haziran için 50 baz puanlık Fed faiz artışları fiyatlanırken Fed üyelerinden gelen açıklamalar Mayıs'ta 50 baz puanlık artışın neredeyse cepte olduğunu ima ediyor.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans önümüzdeki iki toplantıda Fed’in önden yüklemeli sıkılaştırma
yapabileceğini belirterek 50 baz puanlık faiz artırımına açık olduğunu söyledi.

Mayıs ayında 50 baz puanlık artış için güçlü gerekçeler olduğunu vurgulayan San Fransisco Fed Başkanı Mary Daly yıl sonuna kadar yüzde 2,5 civarında görülen nötr faize süratle çıkmaları gerektiğini bildirdi.

Fed’in Bej Kitap değerlendirmesinde de ABD ekonomisinin görünümünü yükselen fiyatlar ve jeopolitik gelişmelerin bozduğu vurgulandı.