Advertisement

Kripto para Borsası Coinbase'in halka arzı, değerlemesiyle olduğu kadar risk iştahına etkisiyle de küresel piyasaların manşetlerine çıktı.

ABD’de güçlü banka bilançolarına rağmen kripto borsası Coinbase Global Inc’in 100 milyar dolarlık halka arzının ardından yüzde 14 düşüşle açılış fiyatının altına gerilemesi risk iştahını geriletirken Asya piyasalarında iç dinamikler rol oynadı.

Perşembe gününü yüzde 0,4 düşüşle kapatan S&P 500, vadeli işlemlerde yüzde 0,1 yükseliş kaydetti. Çin Merkez Bankası’nın piyasadaki likiditeyi düşürmesi sonucu Şanghay Bileşik ve Hong Kong Hang Seng endekslerinde günlük düşüş yüzde 1'i aştı. Japon Topix ve Güney Kore Kospi ise ılımlı yükselişler yakaladı.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,1 yükselirken gelişmekte olan ülke para birimleri Hindistan’da vaka sayısının tavan yapması üzerine Hint rupisi öncülüğünde dolara karşı değer kaybetti. ABD 10 yıllık getirisi Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamaları sonrası yatay görünüm sundu.

Coinbase, piyasası önce yükseltti, sonra düşürdü

Coinbase'in merakla beklenen halka arzı gerçekleştirilirken, hisse günü kayıpla kapattı. Halka arz öncesi Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimlerinin ralli yapmasına neden olan Coinbase, bu kez satışlara öncülük etti.

ABD’nin en büyük kripto para borsası ilk işlemlerine hisse başına 381 dolardan başladı, işlemlerinin ilk 10 dakikasında 429 dolara kadar çıktı. Ancak şirket hisseleri günün tamamını yüzde 14 düşüşle 328,28 dolardan tamamladı. Coinbase’deki satışın etkisiyle yüzde 1,28 düşüşle 62 bin 384 seviyesinden kapanan Bitcoin, yeni günün ilk işlemlerinde sınırlı yükseliş kaydetti.

Powell'dan tahvil açıklaması

Fed Başkanı Jerome Powell Fed’in faizleri artırmayı düşünmeden önce tahvil alımlarını azaltacağını belirtti.

Washington Ekonomi Kulübü’nün düzenlediği sanal etkinlikte konuşan Powell “Aralık ayındaki sözlü yönlendirmemizde açıkladığımız hedeflere doğru daha fazla somut gelişme görmemiz durumunda varlık alımlarını azaltacağız” dedi. Powell sözlerini “Bu, çok büyük ihtimalle faizleri artırmayı düşünmemizden önce gerçekleşecek” ifadeleriyle sürdürdü.

Varlık alım azaltma yöntemlerini dile getiren Powell bu konuda henüz bir karar vermediklerini belirtirken “Fed’in piyasaya tahvil satarak varlık azaltacağını düşünmediğini” vurguladı. Komitedeki üyelerin çoğunluğunun 2024’e kadar faiz artışı öngörmediğini hatırlatan Powell “Bunlar sadece bizim bir değerlendirmemiz. Piyasalar ekonomik tahmin dediğimiz şeylere aşırı odaklanıyorlar. Ben olsam tarif ettiğimiz sonuçlara odaklanırdım.” dedi.