Advertisement

Fed tutanaklarında, bazı üyelerin gelecek toplantılarda varlık alımlarını azaltmayı tartışmaya hazır olduklarının ortaya çıkmasının ardından gerileyen ABD Borsalarında zayıf görünüm yeni işlem gününün ilk vadeli işlemlerinde de etkisini hissettirdi.

Asya borsalarında ise karışık bir görünüm söz konusu. Japon Nikkei ile Çin CSI 300 yatay, Hong Kong Hang Seng ise kayıpla işlem gördü.

ABD 10 yıllık tahvillerin getirisi Çarşamba bir ara 5 baz puan yükselişle yüzde 1,6899’a kadar çıktıktan sonra yeni işlem gününde yeniden yüzde 1,66’lara indi. Çarşamba günü yüzde 0,58 yükselişle 1.122 seviyesine çıkan Bloomberg Dolar Endeksi, yeni güne düşüşle başladı. Emtia fiyatlarında ise enflasyon endişeleriyle kayıplar etkili oldu.

Fed tutanaklarının açıklanmasının ardından Çarşamba günü S&P 500 aralıksız üçüncü işlem gününü de düşüşle tamamlarken, Nasdaq 100 gün sonunda Facebook’un da aralarında olduğu hisselere gelen alımlarla hafif artıda kapandı.

Westpac Banking Corp. Kıdemli Kur Stratejisti Sean Callow’a göre Fed tutanaklarının ardından özellikle de dolarda görülen yükseliş toplantıdan bu yana açıklanan veriler ve gelişmeler ele alındığında “biraz aşırı” oldu. Callow, Fed’in gelecek toplantıda daha güvercin bir tutum sergileyeceğini, yatırımcıların ise doları daha fazla düşürmek için toplantıyı beklemeyeceklerini öngördü.

Fed üyeleri önümüzdeki toplantılarda tahvil alımlarını konuşmaya açık

Piyasalar üzerinde etkili olan tutanaklara göre, bazı Fed yetkilileri, 27-28 Nisan tarihli Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantısında, gelecek toplantılarda devasa tahvil alımlarının azaltılmasını değerlendirmeye açık olduklarını belirtti.

FOMC tutanaklarına göre, bazı katılımcılar ekonominin, komitenin hedeflerine doğru hızlı bir ilerleme kaydetmeye devam etmesi durumunda, gelecek toplantılarda, bir noktada varlık alımlarının hızını ayarlamaya yönelik bir planı tartışmaya başlamanın uygun olabileceğini değerlendirdiler.

Tutanaklarda, “Birçok katılımcı, ekonominin komitenin azami istihdam ve fiyat istikrarı hedeflerine doğru kayda değer ilave ilerleme kaydetmesinin muhtemelen biraz zaman alacağını not ettiler” denildi.

Yetkililer söz konusu toplantıda faiz oranlarını sıfıra yakın seviyede tutmuş; istihdam ve enflasyon hedeflerine doğru “kayda değer ilave ilerleme” görülmedikçe aylık 80 milyar dolarlık tahvil ve 40 milyar dolarlık ipoteğe dayalı menkul kıymet alımlarını sürdürmeyi taahhüt etmişlerdi.

Fed Başkanı Jerome Powell da toplantı sonrasında, varlık alımlarının azaltılması hakkında konuşmaya başlamak için erken olduğunu söylemişti. Toplantı, tarım dışı istihdamın nisan ayında 266 bin ile beklentilerin çok altında açıklanmasından önce yapılmıştı. Toplantı öncesinde açıklanan mart istihdam verisi ise güçlü bir artışa işaret etmişti.