Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Küresel piyasalar ABD’de açıklanacak enflasyon verisini beklerken; ABD vadeli endeksleri ekside, Asya Borsaları karışık, dolar artıda, altın güçlü.

Önceki işlem gününde ise Wall Street endeksleri güçlü kapanışlar sergiledi. S&P 500 yüzde 1,45, Nasdaq 100 yüzde 2,10 yükseldi. Uber Technologies Inc. ve Walt Disney Co. hisseleri güçlü bilanço açıklamalarının ardından vadeli işlemlerde tırmanışa geçti. Asya’da Japon Nikkei kazançlarının büyük bölümünü geri verdikten sonra TSİ 07:40’ta yüzde 0,28 artıda, Hong Kong Hang Seng ve Çin CSI 300 ise düşüyor.

ABD’de Çarşamba günü gerçekleştirilen 10 yıllık tahvil ihalesine güçlü talep gelirken, getiriler düştü. ABD 10 yıllık tahvil getirisi 2 baz puan düşüşle dünü yüzde 1,94’ten tamamladı.

2 ve 10 yıllık tahvil getiri farkı Ekim 2020’den bu yana en düşük seviyeye geriledi. Petrol fiyatları yaklaşık $90 seviyesinde ralli molası verdi.

Altın ise ABD enflasyon verisine yönelik endişeler ve Ukrayna odaklı jeopolitik risklerle dün 2 haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,14 düşüşle 1.173’e indi.

Tüm dikkatler ABD enflasyon verisine çevrildi

ABD Ocak ayı enflasyon verileri bugün TSİ 16:30’da açıklanacak. Bloomberg anketine göre tüketici fiyat endeksinde aylık yüzde 0,4, yıllık yüzde 7,2 yükseliş açıklanması bekleniyor.

ABD’de yıllık tüketici enflasyonu aralık ayında yüzde 7 seviyesinde açıklanmıştı. Yıllık enflasyonun tahminlere paralel şekilde yüzde 7,2’ye yükselmesi halinde Şubat 1982’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşılmış olacak.

Gıda ve enerji hariç TÜFE artışı ise aylık yüzde 0,5 ve yıllık yüzde 5,9 öngörülüyor.

Enflasyon verilerinin tahminleri aşması halinde piyasalar ABD Merkez Bankası Fed’den Mart ayında 50 baz puanlık agresif bir faiz artırımı fiyatlamaya başlayabilir. Ancak vadeli piyasalarda şu anda Mart ayı için 25 baz puanlık bir faiz artırımı fiyatlanıyor.

Franklin Templeton Fixed Income CIO’su Sonal Desai, piyasaların 2022’nin ikinci yarısı için biraz iyimser olduğunu ve enflasyonun keskin şekilde gerilemesini beklediğini belirtti. Desai, “Bana göre bu biraz fazla iyimser çünkü enflasyonu körükleyen faktörlerin büyük bir bölümü hala bizimle olacak. Fed de zaten eğrinin gerisinde kalmış durumda” dedi.

Hindistan Merkez Bankası (RBI), çarşamba günü politika faizini art arda onuncu toplantıda da yüzde 4 seviyesinde sabit tutma kararı aldı. RBI en son 22 Mayıs 2020’de gerçekleştirdiği toplantıda politika faizini güncelleyerek faizleri indirmişti.

RBI, politika faizi olarak kullandığı repo faizinde herhangi bir değişikliğe gitmemenin yanında bankalardan borçlandığı ters repo faizini de değiştirmedi. Bloomberg anketine katılan ekonomistler ise ters repo faizinin yüzde 3,35’ten 3,55’e çıkarılmasını bekliyordu.

Hindistan Merkez Bankası Başkanı Shaktikanta Das, geçen toplantıdan bu yana enflasyonun yükseldiğini fakat beklentilerle uyumlu olduğunu belirterek enflasyonun ilk çeyrekte zirve yapmasını beklediklerini vurguladı.

Gelecek mali yılda enflasyonun yüzde 4,5 seviyesinde olmasını tahmin ettiklerini belirten Das, tahvil piyasasına yabancı portföy yatırımlarını çekmek için oluşturulan Gönüllü Muhafaza Programı’nın limitinin ise 2,5 trilyon rupiye çıkarıldığını söyledi.

Merkez Bankası’nın açıklamaları sonrasında rupi dolar karşısında düşüş kaydederken tahvil piyasaları güvercin para politikasının korunmasından destek buldu.

Altın, yatırımcıların ABD enflasyonuna odaklanmasıyla kazançlarını dördüncü güne taşıyarak son iki haftanın en yüksek seviyelerinde işlem görüyor. Gram altın ise küresel altın fiyatlarındaki yükselişe rağmen dolar/TL’deki gerilemeyle 800 TL sınırında bulunuyor.

Altın yatırımcıları da perşembe günü açıklanacak ABD enflasyon verisine odaklandı. Bloomberg anketine katılan ekonomistler Ocak ayında ABD’de enflasyonun yüzde 7,3’e tırmanacağı görüşünde.

Öte yandan, piyasalar Fed’in baharda art arda iki faiz artırımı gerçekleştirmesini fiyatlamaya başladı. Bloomberg’in opsiyon kontratlarının fiyatlamasından yaptığı hesaplamalara göre, traderlar Mart ve Mayıs ayında 25 baz puanlık faiz artırımına kesin gözüyle bakarken Mart ayında yüzde 28 ihtimalle 50 baz puanlık bir artırım olacağını düşünüyor.

Philip Nova Kıdemli Emtia Stratejisti Avtar Sandu, beklenenden yüksek gelen enflasyonun altını destekleyeceğini fakat faiz artırımlarının faizsiz bir varlık olan altın için fırsat maliyetini artıracağını söyledi.

Ons altın fiyatı

Ons altın, haftaya 1.807 dolar civarında başladıktan sonra art arda dört günü de kazançla kapattı. Hafta başından bu yana yüzde 1,4 yükseliş kaydeden değerli metal, perşembe günü enflasyon verisi öncesinde 1.834 dolar civarında işlem görüyor.

Gram altın fiyatı

Haftaya 788 TL seviyesinde başladıktan sonra salı günü 800 TL’nin üzerini gören gram altın, haftanın kalanında dar bir bant aralığında dalgalı bir seyir izledi. Gram altın, perşembe günü küresel altın fiyatlarındaki yükselişe rağmen dolar kurundaki düşüşle 798 TL civarında bulunuyor.