Advertisement

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis, “Tarımsal girdi fiyatları arttığı zaman, tarım ürünleri üretici fiyatları da artıyor. Bu fiyat artışları çiftçinin üretim maliyetini, üretim maliyetleri de üretilen ürün fiyatını artırıyor. TÜİK’in son açıkladığı yurt içi üretici fiyatları, özellikle gıda ürünlerinde yüzde 105 artış gösterirken, tüketici fiyatlarındaki artış yüzde 77 olarak gerçekleşti. Üretici ve tüketici fiyatları arasında 27 puanlık bir makas var” dedi.

Bloomberg HT yayınına katılan Reis, “Yurt içi hububat ve bakliyat fiyatları, yurt dışı piyasalarda sıra dışı bir gelişme olmadığı sürece önümüzdeki dönem içerisinde yatay kalacaktır. Yurt dışında tahıl koridorunun açılıp kapanması gibi bazı riskler var. Yurt dışı piyasalarda da bir hareketlilik bile olsa bunun iç piyasaya yansımaları daha sınırlı olacaktır” dedi.

Reis, “2023 hasat dönemine kadar ürün arzında bir sıkıntı görünmüyor. Reis Gıda olarak, son iki ayda pirinç fiyatlarında artış gözlemlemedik. Ocak ayında da pirinç dahil olmak üzere diğer bakliyat ürünlerinde de bir fiyat artışı olmayacak” dedi.

Fiyat artışlarının en büyük sebebinin girdi maliyetlerindeki artış olduğunu ifade eden Reis, “TÜİK rakamlarına göre üretici ve tüketici fiyat artışları arasında 27 puan fark var. Bu üretici maliyetlerinin tüketiciye yansımasının ölçülü olarak kaldığı anlamına geliyor. Zaman zaman artan fiyatları ürünlere anında değil, kademeli yansıtıyoruz. Çünkü piyasada bir rekabet söz konusu ve buna ayak uydurmak zorundasınız” dedi.