Advertisement

OPEC ve ortakları petrol fiyatlarındaki sert düşüşe nasıl bir tepki vereceklerini düşünüyorlar ve Rusya ilk kez Suudi Arabistan'ın olağanüstü toplantı teklifine açık olduğunun işaretini verdi.

OPEC'ten bir temsilci, planlanan toplantının 5-6 Mart'ta olduğunu, ancak 8-9 Şubat ve 14-15 Şubat tarihlerinin konuşulduğunu kaydetti.

Suudi Arabistan günlerdir, Asya'da ortaya çıkan koronavirüsün talebi olumsuz etkileyeceği endişeleri ile fiyatların altı ayın en düşük seviyesine inmesi ile birlikte Mart'taki olağan toplantıyı öne çekmek için bastırıyor. Ancak Rusya, Cuma günü durumu değerlendirmek için daha fazla zamana ihtiyaç olduğunu, ancak ihtiyaç duyulduğunda toplantı yapılabileceğini kaydetmesine karşın bu talebe olumlu yanır vermiyor. OPEC, temsilcilerin bildirdiği üzere, koronavirüsün piyasalar üzerindeki etkilerini değerlendirmek için Salı ve Çarşamba günü teknik temsilcilerden oluşan Ortak Teknik Komite'yi topluyor.

Rusya Enerji Bakanı Alexander Novak, Cuma günü Interfax'a yaptığı değerlendirmede, "Prensipte, bu gibi şeylere tepki vermeye hazırız," dedi ve "Ancak durumu daha hassas bir şekilde değerlendirmeli ve önümüzdeki günlerde nasıl gelişeceğini izlemeliyiz" dedi.

Ham petrol fiyatları Ocak ayında yüzde 16 düştü ve şimdilerde varil başına 51 dolar civarında işlem görüyor. Bu fiyat OPEC ülkelerinin önemli kısmının kamu harcamalarını karşılamak için gereken fiyat seviyesinin altında.