Advertisement

OPEC ve grup ile birlikte hareket eden diğer üreticiler, petrol piyasasını desteklemek için arz kısıntılarını uzatma konusunda anlaşmaya yaklaştı. Bununla birlikte gelecek toplantının öne çekilmesine ilişkin tartışma üçüncü günde de sürüyor.

Konuya yakın kaynaklara göre Rusya ve diğer bazı OPEC+ ülkeleri mevcut üretim kısıntılarının bir ay kadar daha uzatılmasını istiyor. Bu isteğin, Suudi Arabistan'ın bir ay ile üç ay arasında uzatılması şeklindeki teklifi kapsamında olmasına karşın krallık için yeterli olup olmayacağı henüz net değil.

Petrol fiyatları OPEC+'in rekor ölçekte arz kısıntıları uygulayarak şiddetli bir fiyat savaşına son vermesinden bu yana tarihi düşük seviyelerden yükseldi. Dünyanın koronavirüs karantinasından çıkmasıyla petrol talebinde belli belirsiz artış gözlenirken, üretici grubun arz kısıtlamalarını ne kadar süre devam ettirmesi gerektiğine karar vermesi gerekiyor.

Koronavirüs enfeksiyonlarında ikinci dalga yaşanabileceği endişeleri toparlanma tahminlerini riskli hale getirdi. Petrol fiyatları çoğu OPEC+ üyesinin kamu harcamalarını karşılayabileceği seviyelerin hala altında bulunuyor.