Advertisement

Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu katıldığı Bloomberg HT yayınında tekstil ve perakande ihracatına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hazır giyimde rakiplerinin yorgun ve enerjisi düşük olması nedeniyle Türkiye'nin tarihi bir fırsata sahip olduğunu belirten Orakçıoğlu, başta İtalya olmak üzere önemli merkezlerde Türkiye markalarının yükselişte olduğunu belirtti.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ile ortak yürütülen bir çalışma ile dünyanın önde gelen küresel bir e ticaret platformu ile anlaşmanın bitmek üzere olduğu bilgisini veren Orakçıoğlu, "JD ile anlaşma tamamlanmak üzere.Test çalışmaları sürüyor. Önümüzdeki haftalarda duyuracağız. Bu öneri ilk geldiğinde Çin'de gümrük duvarları çok yüksek, satış yapamayız diye düşündük. Ancak JD müşterilerine 800 dolara kadar gümrüksüz satış yapılabiliyor. Ve bu satışı tüm sektörler yapabilecek" dedi.

Üçüncü fabrika kararı alındı

Geçen yılı pandemiye karşın iyi geçirdiklerini anlatan Orakçıoğlu, maliyet artışlarına karşın bu yıl da iyi bir performansa yakalanabileceğini dile getirdi. Orakçıoğlu, grup olarak Kenya ve Somali'de açılacak mağazaların yanı sıra Güney Amerika'da mağaza açmayı planladıklarını aktardı.

Orka holding olarak yüzde 93 ihracat ağırlıklı çalıştıklarını, Türkiye'nin küresel pazarlarda gücünün arttığını söyleyen Orakçıoğlu, "Rakiplerimiz yorgun ve enerjisi düşük. İtalya'nın büyük markaları bile güç kaybediyor. Türkiye kaliteli üretim ve iyi bir pazarlama stratejisi ile güç kazanıyor" dedi.

Grup olarak üçüncü fabrika kararı aldıklarını da söyleyen Orakçıoğlu, 2023 yılının ilk çeyreğinde işletmeye almayı planladıkları fabrikanın, sıfır karbon ve yeşil mutabakata uygun olacağını ifade etti.