Advertisement
HABERLER ABONE OL

Peru küresel enflasyon şokunun ülke ekonomisine etkilerini azaltmak amacıyla üst üste yedinci kez faiz artırımına gitti.

Peru Merkez Bankası Bloomberg anketine katılan analistlerin tahminleriyle uyumlu olarak 50 baz puan artışla politika faizini yüzde 3,5 seviyesine yükseltti.

Banka yaptığı açıklamada, “Kurul, enflasyon, enflasyon beklentileriyle ilgili yeni bilgiler ve ekonomik hareketliliğin seyrini izlemek konusunda temkinli davranırken gerekli görülmesi durumunda para politikası duruşunda değişikliğe gidebilir” ifadelerini kullandı.

Kovid-19’un global resesyonu tetiklemesinin üzerinden 2 yıl geçmesi sonrası Brezilya, Rusya ve Güney Afrika gibi birçok gelişen ülke ekonomilerinin toparlanması sonrası yaptıkları acil mali yardımı kesmeye başladılar. Peru’nun kararından birkaç saat önce Meksika da faizi 50 baz puan artırarak yüzde 6’ya çıkardı.

Enflasyon, hedefi katladı

Peru’da yıllık enflasyon Aralık ayında son 13 yılın en yüksek seviyesine çıkarken geçtiğimiz ay yavaşlayarak yüzde 5,7’ye geriledi. Bu rakam bankanın hedefi olan yüzde 2’nin 2 katından daha fazla.

Güney Amerika ülkesi son haftalarda politik kargaşalar yaşıyor.

Banka ülkede yaşanan politik sorunlara değinmedi fakat belirsizlikler nedeniyle finansal piyasalarda yaşanan oynaklığı önlemeye çalıştığına vurgu yaptı.

Tüm yaşanan kaosun ortasında eski bir Merkez Bankası Ekonomisti olan Oscar Graham’ın finans bakanı olarak atanması yatırımcıları sevindirdi.