Advertisement
ENERJİ ABONE OL

(16:10'da güncellendi)

Petrol fiyatları, ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'a yeni yaptırımlar getirmeyi plamnladığını açıklaması sonrası, iki ülke arasındaki gerilimin artarak devam etmesi ile birlikte üç haftayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı.

Vadeli petrol kontratları New York'ta, geçen hafta yüzde 9.4 yükseldikten sonra yüzde 1.4 kadar daha değer kazandı. Trump, bir Amerikan gözetleme drone'unu düşürdüğü iddiasıyla İran'a askeri harekatı onayladığı, ancak daha sonra bunun durduğu yolundaki haberden birkaç gün sonra bu ülkeye yaptırımlar konusunda bir tweet attı. Devlete ait haber ajansı Tasnim'de çıkan bir habere göre, İran donanması, hava sahası ihlallerinin sürmesi durumunda insansız hava araçlarının düşürülmeye devam edileceğini kaydetti.

Londra'da PVM Oil Associates Ltd. analisti Stephen Brennock, "Geçen haftanın olayları, petrol boğalarının şapkalarını asacak daha fazla yerleri olduğu anlamına geliyor," dedi.

Petrol fiyatları, Haziran ayının ortalarında yaklaşık beş ayın en düşük seviyesini görmesinin ardından, Washington ile Tahran arasında artan gerilimin bölgeden petrol akışını olumsuz etkileyebileceği endişeleri ile ralli yaptı. Trump'ın Çinli mevkidaşı Xi Jinping ile bu hafta Japonya'da gerçekleştirilecek G-20 zirvesinde görüşmeye hazırlanması ile birlikte, Çin ve ABD'nin ticaret konusunda yeniden görüşmelere başlayacağına ilişkin umutlar da petrol fiyatlarını destekledi.

Sydney'de CMC Markets Asia Pacific Pty baş piyasa stratejisti Michael McCarthy, "Oklar şu an yukarı yönü işaret ediyor," dedi ve "Tarafların hiçbiri savaş istemiyor, ancak her iki tarafın da ulusal gururu tehlikede" değerlendirmesinde bulundu. McCarthy ayrıca teknik göstergelerin de yükselişin devam edebileceğini işaret ettiğini sözlerine ekledi.

Ağustos vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında, 79 sent ya da yüzde 1.4 yükselerek varil başına 58.22 dolar ile 30 Mayıs'tan bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra New York saati ile 08:45'te 57.93 dolara geldi. Kontrat Cuma günü yüzde 1.4 yukarıda kapandı ve geçen hafta 2 Aralık 2016'dan bu yana en büyük haftalık kazancını gerçekleştirdi.

Ağustos vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, Cuma günü yüzde 1.2 yukarıda kapandıktan sonra 18 sent yükselerek varil başına 65.38 dolara ulaştı. Küresel gösterge Brent petrolü, ABD göstergesi WTI'a kıyasla 7.42 dolar primli işlem gördü.

(16:10'da güncellendi)