Advertisement

Petrol fiyatları New York piyasasında, koronavirüs sonrası toparlanmanın sekteye uğramasıyla OPEC+ koalisyonu bu hafta üretim kısıntılarını yeniden değerlendirmek için toplanırken, varil başına 38 dolara doğru yükseldi.

Vadeli petrol kontratları, Nisan ayından bu yana ilk defa iki hafta art arda kayıp yaşanmasının ardından %0.7 yükseldi. OPEC+ koalisyonunun petrol üretimini artırmasından sonra toparlanmanın durmasıyla birlikte, Bakanlar Düzeyinde Ortak İzleme Komitesi’nin Perşembe günü bir araya gelmeye hazırlanıyor.

BP ise yaptığı bir açıklamada, pervasızca artan petrol talebi döneminin artık bittiğini ve tüketimin pandemi öncesi seviyeye bir daha hiç dönemeyebileceğini belirtti.

Petrol fiyatları, büyük ekonomilerde artan koronavirüs vakalarının sürdürülebilir toparlanma ile ilgili endişeleri artırmasıyla, Nisan ayında negatife geçtikten sonra varil başına 40 doların altına yeniden düştü.

University of Oxford ve AstraZeneca’nın Birleşik Krallık’ta aşı denemelerini bir katılımcının hastalanmasıyla durdurduktan sonra bu denemelere tekrar başlandığını duyurmasıyla, en azından aşının bulunmasının çok fazla sürmeyeceğine dair umutlar devam ediyor.

AxiCorp baş küresel piyasalar stratejisti Stephen Innes, “Kimse ekonomik toparlanmanın nasıl olacağı konusunda %100 emin değilken, piyasaların OPEC+ toplantısı öncesi daha dik bir contango oluşturmasıyla, koalisyon zor ve sıkıntılı bir durumda” dedi ve “İyimser düşünenler ise aşının bulunmasına odaklanmış durumda” diye ekledi.

Ekim vadeli Batı Teksas Petrolü (WTI), Nymex piyasasında, geçen hafta %6 düştükten sonra Singapur saatiyle 12:32’de %0.7 yükselerek varil başına 37.60 dolar seviyesine geldi.

Kasım vadeli Brent petrol, Londra ICE Futures Europe piyasasında, Cuma günü %0.6 değer kaybettikten sonra %0.4 artarak varil başına 39.99 dolar seviyesine ulaştı.