Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Petrol fiyatları, ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasının petrol talebini artıracağına ilişkin iyimserliğin, anlaşmanın sınırlı olması ve fazla detay içermemesinden dolayı yerini temkinli havaya bırakmasının ardından, üç ayın en yüksek seviyesinden geri çekildi.

Vadeli petrol kontratları New York'ta Cuma günü yüzde 1.5 yukarıda kapandıktan sonra yüzde 0.6 kadar geriledi. Ticaret anlaşması, Çin'in daha fazla ABD tarım ürünü almasını ve fikri mülkiyet konusunda yeni taahhütlerde bulunmasını içerirken, ABD ise bu anlaşma dahilinde yeni tarifeleri askıya alacak ve 120 milyar dolarlık Çin mallarının ithalatına uygulanan mevcut tarifeleri yarıya indirecek. Anlaşmanın Ocak başında imzalanması ve hemen ardından kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Kısmi ticaret anlaşmasına göre 20 aydır süren anlaşmazlık döneminde uygulamaya koyulan gümrük tarifelerinin büyük kısmı yerinde kaldı, ancak OPEC + koalisyonunun beklenenden daha fazla üretim kısıntısına gittiği ve ABD'de petrol üretiminin yavaşlıyor olabileceğine ilişkin işaretlerin geldiği bir ortamda olumlu havaya katkıda bulundu. Hedge fonları Batı Teksas petrolünde (WTI) net uzun pozisyon (yükseliş beklentisi ile açılan pozisyon) saysında 10 Aralık haftasında son üç yılın en büyük artışını gerçekleştirdi.

Singapur'da Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee, "Ticaret anlaşmasının fazla detay içermemesi petrolün bu hafta baskı altında kalmasına neden olabilir," dedi ve "Ancak fiyatlarda Ekim başından beri görülen yukarı trend, piyasada iyileşen hava dikkate alındığında muhtemelen devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

Ocak vadeli WTI, Nymex piyasasında, yüzde 0.4 düşerek Singapur saati ile 11:25'te varil başına 59.86 dolara indi. Kontrat Cuma günü 89 sent yükselerek 60.07 dolar ile 16 Eylül'den bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi ve haftalık kazancı yüzde 1.5'e yükseltti.

Şubat vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, Cuma günü yüzde 1.6 ve geçen hafta yüzde 1.3 yükseldikten sonra yüzde 0.3 düşerek varil başına 654 dolara geriledi. Küresel gösterge Brent petrolü, aynı vadeli WTI'a kıyasla 5.23 dolar primli işlem gördü.