Advertisement
ENERJİ ABONE OL

Petrol piyasalarında Ukrayna krizi yakından takip edilirken, yatırımcıların bir gözü de çok yakında taraflar arasında anlaşma sağlanabileceği belirtilen İran nükleer görüşmelerinde. İran Başmüzakerecisi Ali Bagheri Kani görüşmelerle ilgili attığı tweet’te anlaşmaya “her zamankinden daha yakın” olduklarını duyururken, ABD tarafında daha ihtiyatlı bir yaklaşım hakim. Tahran’ın sektör yetkililerinin piyasaya dönüşü için çeşitli adımlar attığı ve bu kapsamda National Iranian Oil Co. yetkililerinin Güney Kore rafineleriyle görüştüğü belirtiliyor.

Yine de Kani bir anlaşma öncesi aşılması gereken engeller olduğunu belirterek, “Her konuda anlaşılmadan el sıkışılan konuların önemi yok. Müzakere ortaklarımızın gerçekçi olması gerekiyor. Son 4 yıldan ders alınmalı ve inatçılıktan uzak durulmalı” yorumunu yaptı.

Ham petrol Rus haber ajansı RIA Novosti Moskova destekli ayrılıkçıların Ukrayna güçlerini ateşkesi ihlal etmekle suçladığı haberleriyle kayıplarını azalttı. Rusya gerginliği azaltmak konusunda ciddi olduğunu ve komşusunu işgal etmek gibi bir planı olmadığını açıklasa da ABD Rusya’nın sınıra yaptığı yığınağı artırdığını belirtiyor.

Vanda Insights Kurucu Ortağı Vandana Hari, şu anda “yüksek oynaklık için ideal ortam” olduğunu belirterek, “Ham petrolde biriken risk primleri, gerginliğin azalmasına dair işaretlerle birlikte sert satışlar yapılmasını garanti ederken tersine bir durum yaşanması halinde de panikle geri alımların yaşanması da aynı şansa sahip” ifadelerini kullandı.

İran petrolü fiyatların soğumasına yardımcı olabilir

Ham petrol talebin toparlanması ve Ukrayna krizinin fiyatlara daha fazla risk primi eklemesiyle bu hafta başında 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaşmıştı. İran ile yapılan görüşmelerin başarıyla sonuçlanması halinde yaptırımların kaldırılması ve ihracat serbestisi kazanacak İran’ın küresel arzı artırması bekleniyor. Yine de İran’ın nükleer ilerlemelerini geri almak için ne yapılması gerektiği konusunda fikir ayrılıkları başta olmak üzere anlaşmaya varılmasının önünde kayda değer engeller mevcut.

İran ihracatına getirilen yaptırımların kaldırılması ve ülkenin stoklarındaki ham petrolün dış piyasalarda satışına onay verilmesi vadeli kontratlarda 100 dolara varılacağına kesin gözüyle bakılan petrol fiyatlarını soğutmaya yardımcı olabilir.

Mart vadeli Batı Teksas Petrolü Nymex piyasasında yüzde 1,7 düşerek 92,07 dolara geriledi.

Nisan vadeli Brent petrol Londra ICE Futures Europe piyasasında yüzde 1,6 düşerek 93,26 dolara geriledi.