Advertisement
PİYASALAR ABONE OL

Fed Başkanı Jerome Powell’ın Mart'ta faiz artışına yeşil ışık yakan Temsilciler Meclisi konuşmasının ardından gecelik swap piyasalarında bu yıl beş Fed faizi fiyatlanıyor.

Piyasalarda ise doların yükseleceği görüşü dile getiriliyor.

Market Risk Advisory’den Koji Fukaya’ya göre ABD’de enflasyonun daha fazla hızlanması pek mümkün gözükmezken politika faizinin ve tahvil getirilerinin artmasıyla birlikte reel faizler uzun süreli yukarı yönlü trende giriyor.

Dolar endeksi ile ABD 10 yıllık reel getirisinin gelişmiş ülke benzerleri arasındaki spreadin seyrinin birbiriyle ilişkili olduğunu savunan Fukaya “Dolar yukarı çıkacak” yorumunu yapıyor.

Fukaya’ya göre Dolar Endeksi bu yıl yüzde 1,5 yükselerek 99 seviyesine ulaşabilir. Öte yandan Fed üyeleri Powell’ın faiz artışına yeşil ışık yakan konuşmasını desteklerken bazı üyeler 50 baz puanlık artışı savundu.

Chicago Fed Başkanı Charles Evans’a göre mevcut Fed duruşu yanlış ve martta 50 baz puanlık artışı ile sıkılaşmaya başlanmalı. St. Louis Fed Başkanı James Bullard’a göre ise politika desteği hızlı bir şekilde geri çekilmeli.

Ukrayna-Rusya savaşı sonrası küresel piyasaları etkisi altına alan emtia rallisi hız kesmeden devam ediyor.

Petrolde OPEC+'dan çıkan ılımlı üretim artışı kararı fiyatların dizginlenmesine yetmedi. Brent petrol 116 doların da üzerini test etti.

Savaşın getirdiği tedarik sıkıntıları tarımsal emtialardan metallere kadar birçok varlık sınıfının prim yapmasına yol açtı.

Bloomberg Spot Emtia Endeksi bu haftayı 1974'ten bu yana en primli hafta olarak kapatmaya hazırlanıyor. 23 varlığı izleyen endekste bu haftada yüzde 9'a varan yükseliş izlendi.

OPEC+'dan sürpriz gelmedi

OPEC ve müttefikleri Nisan ayı için beklentiye paralel karar alarak günlük üretimi 400 bin varil artırdı.

Piyasalarda da Rusya-Ukrayna krizine rağmen sınırlı bir üretim artışı kararı çıkması bekleniyordu. Rusya işgalinin gölgesinde geçen toplantıda 23 ülkeden oluşan koalisyon kademeli üretime devam etme kararı aldı.

OPEC'ten yapılan açıklamada, mevcut petrol piyasası temellerinin ve görünümünün dengeli bir piyasaya işaret ettiği, fiyat oynaklığının piyasa temellerindeki değişikliklerden değil, jeopolitik gelişmelerden kaynaklandığı ifade edildi.

OPEC+ grubu, Ağustos'tan bu yana günlük ham petrol üretimini kademeli olarak her ay 400 bin varil artırdı.