Advertisement
HABERLER ABONE OL

Koronavirüs vakaları dünya genelinde hızla artarken iki büyük merkez bankasının başkanı salgının etkileri üzerine uyarıda bulundu.

Fed Başkanı Jerome Powell, koronavirüs vakalarında yaşanan artışın ABD ekonomisindeki toparlanma sürecine zarar verdiği konusunda uyarıda bulunurken, toparlanmanın hız kestiğini ifade etti.

“Son günlerde en fazla odaklandığımız yakın vade riski, Kovid-19’un yayılımı” diyen Powell, aşı haberlerini olumlu karşılasa da bu gelişmelerin ekonomik etkilerini öngörmek için erken olduğunu belirtti. Powell, ABD’nin tam istihdama ulaşması için “gidilecek uzun bir yol” olduğu değerlendirmesini yaptı.

Lagarde: Finansal kriz potansiyel bir risk

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, koronavirüs pandemisine bağlı olarak ortaya çıkan ekonomik krizin, bir finansal krize evrilmemesini sağlamanın, politik yapıcıların önündeki en büyük zorluk olduğunu söyledi.

Bloomberg’in düzendiği Yeni Ekonomi Forumu’nda konuşan Lagarde, şu ana kadar önlemeyi başardıklarını söylediği finansal krizi, potansiyel bir risk olarak gördüğünü ifade etti.

Lagarde, AMB’nin temel politika araçları olarak, 1,35 trilyon euroluk acil tahvil alım programı ile uzun vadeli banka kredilerine odaklanmayı sürdüreceğini ifade etti. Kısa sürede çıkacak bir aşının AMB’nin mevcut tahminlerini değiştirmeyeceğini söyleyen Lagarde, bankanın zaten bu yönde bir tıbbi çözümün 2021’de geleceğini varsaydığını kaydetti.

AMB Başkanı Lagarde, 2021’in ilk yarısının zorlu geçeceğini öngördü ve yılın ikinci yarısından önce pandemi öncesi seviyelerin yakalanamayacağını öngördü.