Advertisement
KÜRESEL PİYASALAR ABONE OL

Hedge fon devi Bridgewater Associates'ın kurucusu Ray Dalio, ABD'nin Kovid-19 pandemisi esnasında ekonomisini desteklemek için attığı adımlardan dolayı doların küresel rezerv para olarak on yıllardır sürdürdüğü pozisyonunun risk altında olduğunu söyledi.

Dalio, Salı günü Bloomberg TV ile gerçekleştirdiği mülakatta hisse senetleri ve altının trilyonlarca dolarlık mali harcama ve parasal enjeksiyonlardan olumlu etkilenirken, bu çabaların doların değerini düşürdüğünü ve ABD'nin mali teşviklerin limitini test etme konusunda fazla ileri gitmiş olabileceği ihtimalini gündeme getirdiğini söyledi.

Dalio, "Çok fazla borç üretimi ve borcun parasallaşması söz konusu." dedi. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatırımcıların pandemiye yanıt vermesi ve hükümet ile merkez bankası yetkililerinin ekonomik etkilerini sınırlama çabalarıyla Mart ayındaki zirvesinden yüzde 10 düştü. Dünyadaki tüm majör para birimleri dolar karşısında değer kazandı. Altın, gümüş ve platin gibi değerli metaller yükseldi.

Dalio, Temmuz ayında yatırımcıların negatif faiz ve merkez bankalarının para basacak olmaları nedeniyle tahviller ve nakit yerine hisse senetleri ve altına yönelmelerini tavsiye etmişti.