Advertisement

Turizm ve restoran yatırımcıları kısa çalışma ödeneğinin belli bir süre uzatılmasını talep ederken, aksi durumda sektörde ücretsiz izinler olacağına dikkat çekti.

Bloomberg HT yayınına katılan Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Başkanı Kaya Demirer, kısa çalışma desteği verilmediği durumda sektörde çalışanların ücretsiz izne çıkarılmasından başka şanslarının kalmayacağını söyledi.

Demirer yayında konuyla ilgili şunları söyledi:

"31 Mart'ta bitecek olan kısa çalışma ödeneğinin hiç değilse Haziran sonuna kadar, olmuyorsa Mayıs sonuna kadar uzatılmasını istiyoruz. Bunu Türkiye'nin geneli için değil, turizm sektörü paydaşları ve yeme-içme sektörü için söylüyorum. Çünkü turizm sektörü ancak Haziran sonu geri dönüşüm sağlayabilecek. Yeme-içme sektörü de kanun ve genelgeyle kısıtlanan yeme içme saatlerini ancak, Cumhurbaşkanımızın teyit ettiği gibi bayramla birlikte normalleştirebilecek. Siz bir taraftan çalışma saatlerimi benim elimden haklı nedenlerle de aldığınız zaman, bunun sonucu olarak da ekonomik performans üçte birlere, dörtte birlere düştüğü zaman diğer taraftan çalışanlarına destek veremezseniz o zaman bu sektörün çalışanlarını ücretsiz izne çıkarmaktan başka şansı kalmayacak" diye konuştu.

Kısa çalışma ödeneğinde sona gelindi

31 Mart'ta bitecek diğer bir önemli uygulama ise Kısa Çalışma Ödeneği uygulaması. Pandemi döneminde istihdam kaybını önlemek amacıyla Nisan 2020'de başlatılan kısa çalışma ödeneği uygulamasından şimdiye kadar 3,8 milyon kişi yararlandı.

Günlük kısa çalışma ödeneği; sigortalının son on iki aylık prime esas kazançları dikkate alınarak hesaplanıyor. Günlük ortalama brüt kazancının yüzde 60'ı olarak hesaplanan kısa çalışma ödeneği tutarı aylık asgari ücretin brüt tutarının yüzde 150'sini geçemiyor.

Buna göre ocak ayında yapılan artışla kısa çalışma ödeneği asgari ücretli için 2 bin 530 TL'ye çıkarken kısa çalışma ödeneğinin tavan tutarı ise 5.325 TL olmuştu.

Kısa çalışma ödeneğinin bitmesiyle yaklaşık 1,3 milyon çalışanın ücretsiz izne geçirilmesi bekleniyor. Ücretsiz izin desteği ise halen 1.430 TL olarak uygulanıyor.