Advertisement

Rus emtialarıyla işlem yapan yatırımcıların, İsviçre’nin bu işlemleri gittikçe daha da zorlaştırması nedeniyle işlerini Dubai’ye taşıdıkları belirtiliyor.

İsviçre uzun yıllardır Rus üreticileriyle, alıcıların ticaretini sağlayan aracı ülke konumundaydı. Şu anda ise gittikçe artan yaptırımların Birleşik Arap Emirlikleri’ne ciddi bir göç başlamasına neden olduğu değerlendiriliyor.

Birçok Rus firma hali hazırda Dubai’ye taşınırken üç büyük Rus petrol üreticisi de şehri ticari işlemler için değerlendirmeye aldı. Diğer yandan Avrupa Birliği’nin Rus ihracatını hedef alan yaptırımlarını uygulayan İsviçre’den toplu bir göç yaşanmasına kaçınılmaz gözüyle bakılıyor.

“Ticaret devam edecek” diyen Erasmus Commodity & Trade Center Direktörü Wouter Jacobs, “Orta Doğu ve Doğu bölgeleri daha önce Avrupa merkezli olan emtia ticaretinde göreceli olarak daha fazla önem kazanacak” değerlendirmesinde bulundu.

Zamanla daha da kısıtlayıcı hale gelen yaptırımlar Rusya’nın emtialarını taşıyan firmalar da dahil olmak üzere kamuya ait firmaların ticaret yapmasını zorlaştırmıştı.

Buna ek olarak ciddi bir sorun haline gelen gönüllü yaptırımlar da bankaların finansal anlaşmalar için hayati öneme sahip kredi hatlarını geri çekmesi ve gemi nakliyat ve sigorta işlemlerinin yapılmaması gibi sonuçlara yol açarak önemli zararlara yol açmıştı.