Advertisement
EMTİA - ENERJİ ABONE OL

Rusya, Ukrayna işgaline karşı sert tutumu nedeniyle Avrupa Birliği’nin üzerindeki baskıyı artırmak amacıyla Avrupa’ya sağladığı gaz miktarını minimum seviyelerde tutmayı planlıyor.

Bloomberg'in haberine göre, kesintinin kış aylarında da devam etmesi halinde Rusya’nın en büyük ihraç pazarı olan kıtanın yakıt açığı yaşayabileceği değerlendiriliyor.

Rusya’nın kamuya açık yaptığı açıklamalara göre geçtiğimiz haftalarda yaşanan kesintiler türbinlerin bakımı ve kayıp evraklar gibi teknik sorunlardan kaynaklanıyor.

Gerçekte ise Rusya Avrupa’ya gaz sağladığı ana boru hattı olan Kuzey Akım’daki tedarik sorunlarını Avrupalı liderler üzerindeki baskıyı artırarak ağır yaptırımları gözden geçirmeleri için kullandığı değerlendiriliyor.

Bloomberg'e konuşan kaynakları Rusya’nın ve kamu sahipli enerji devi Gazprom’un gaz akışını sınırlı tutmak için sürekli bahaneler bulacağını ve Avrupalı müşterilerinin kış için ihtiyaçları olan stok seviyelerine ulaşmalarına engel olacaklarını belirtiyorlar.

AB’li yetkililer akışın devam etmemesi halinde büyük ekonomik bozulmalar yaşanacağı ve tüketicilerin hayati önemde olan yakıt kullanımını azaltmaları için şimdiden uyarılara başladılar.

Ukrayna işgali sonrası gaz konusunda yaşanan anlaşmazlık Rusya’nın jeopolitik hedefleri uğruna onlarca milyar dolarlık ihraç gelirinden vazgeçebileceğinin önemli bir göstergesi oldu.

Bir kaynağa göre Gazprom önümüzdeki yıl için gazın tamamen kesilmesinin olası etkilerini analiz etti ve artan enerji fiyatları ve gelirleri sayesinde görülecek finansal zararı minimize etmenin yollarını belirledi.