Advertisement
KRİPTO PARA ABONE OL

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Rusya'nın dijital paralarla ilgili araştırma yaptığını, ancak ilgili teknolojinin hala çok ham olduğunu olması nedeniyle temkinli olduğunu söyledi.

Nabiullina, Cumartesi günü Moskova dışında bir konferansta yaptığı konuşmada “Merkez bankası dijital paraları hemen tanıtılmayacak, ancak Rusya MB'de dahil olmak üzere MB'ler ihtimaller üzerinde çalışıyor. Anlamamız gereken ilk şey teknolojinin ne kadar olgun olduğu.” dedi. Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi üyesi Ewald Nowotny de konferansa katıldı.

Rusya'nın kripto para arzlarına yaklaşımının geçen yıllarda yumuşamasıyla birlikte Rusya MB, dijital paraları ve para politikası üzerindeki etkilerini değerlendirme konusunda diğer MB'lerin arasına katıldı.

Buna karşın Rusya MB Başkanı Nabullina, özel dijital para ihracına yine de genel anlamda karşı olduğunu dile getirdi. Rusya MB Başkanı, söz konusu teknolojinin sadece dijital paralar için değil, toplum için de hazır olması gerektiğini, çünkü dijital paranın anonim olmayacağını söyledi.

Nabiullina, “Toplum olarak biz nakitten kurtulmaya hazır mıyız? Bazı ülkelere bakarsak neredeyse nakitsiz oldular, ancak birçok ülkede nakit talebi hala mevcut.” dedi.