Advertisement

S&P'den yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulunuldu.

Türkiye'nin Döviz cinsinden kredi notunun "B+" ve yerel para birimi cinsinden kredi notunun "BB-" olarak teyit edildiği belirtilen açıklamada, ülkenin kredi notu görünümünün ise "durağan"dan "negatif"e çevrildiği kaydedildi.

Açıklamada, kamu politikasının öngörülebilirliğinin, para politikasının ise etkinliğinin sürdürülebilir ve gelişmiş olduğunun gözlemlenmesi halinde görünümün "durağan"a revize edilebileceği aktarıldı.

S&P liradaki düşüş ve yükselen enflasyona atıfta bulunurken bu faktörlerin ülkenin “dışsal olarak kaldıraçlı ekonomisine karşı risk oluşturduğu” değerlendirmesini yaptı.

S&P açıklamasında “Türkiye’nin ekonomik politika karışımının liraya daha fazla zarar vermesi ve enflasyon görünümünü kötüleştirmesi, bankacılık sistemine yönelik risklerin yükselmesi ve bunun devlete potansiyel yükümlülük teşkil etmesi durumunda notu indirebiliriz” denildi.

Açıklamada, kamu politikasının öngörülebilirliğinin, para politikasının ise etkinliğinin sürdürülebilir ve gelişmiş olduğunun gözlemlenmesi halinde görünümün “durağan”a revize edilebileceği aktarıldı.