Advertisement

1- TÇÜD/Yayan: Büyük ihracatçılar yüksek faizle bile kredi bulamıyor

TÇÜD Genel Sekreteri Veysel Yayan "Şu anda krediler konusunda sıkıntı var. Çok büyük ihracat yapan kuruluşlar yüksek faizle bile kredi bulmakta güçlük çektiklerini söylüyorlar" diye konuştu.

2- Kocasert: TCMB Başkanı ile bizim gördüğümüz manzara aynı değil

Denizli Ticaret Odası Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Süleyman Kocasert, "Merkez Bankası Başkanımız ile İSO Başkanımız yaşanan tartışmaya canlı olarak şahit olmadım, daha sonra izleme fırsatım oldu. Ama şunu söyleyebilirim mi TCMB Başkanımızın gördüğü pencere ile bizim içinde bulunduğumuz manzara maalesef aynı değil" dedi.

3- "TCMB Başkanı almayın diyor ama hiçbir banka yüzde 20'lerle kredi vermiyor"

TOBB Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektör Meclisi Başkanı Şeref Fayat, finansmana ulaşım maliyetinin çok yüksek olduğunu, hiçbir bankanın yüzde 20 seviyelerinde kredi vermediğini belirtti.

4- MAKFED Başkanı Dalgakıran: Ekonomi büyüsün istiyorsak kredi muslukları sağlıklı işlemeli

Finansmana erişim konusunda güçlük olduğunu söyleyen Makina İmalat Dernekleri Federasyonu (MAKFED) Başkanı Adnan Dalgakıran, "Sayın TCMB Başkanı kredileri kapattık dedi. Eğer ihracat ve sanayide büyüme varsa daha fazla krediye ihtiyaç var demektir. Ekonomi büyüsün istiyorsak, kredi muslukları sağlıklı işlemeli. Bu krediyi farklı ve yanlış kullanan az sayıdaki insan nedeniyle sanayiciyi bu şeklide değerlendirmek Türk sanayisine zarar verir" diye konuştu.

5- TGSD Başkanı Kaya: Stokçuluk söylemine katılmıyorum

Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Ramazan Kaya, ihracatçının pandemi döneminde tedarik ve lojistik sektöründe yaşanan sıkıntılar dolayısıyla birtakım önlemler aldığını, bunun stokçuluk olmadığını söyledi.

6- GAİB/Kileci: Hiçbir sanayici, ihtiyacının dışındaki finansmanla ilgilenmez

Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) Koordinatör Başkanı Fikret Kileci, katıldığı Bloomberg HT yayınında, "Sanayiciler olarak finansmanla ilgili ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Kavcıoğlu'nun söylediğine göre kredi ile Döviz stoklayanlar var. Doğrudur ama bunlar kim, biz bilmiyoruz" dedi.

7- Balıkesir Ticaret Odası Başkanı: Bankalar kredide frene bastı

Bloomberg HT'ye konuşan Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Rahmi Kula "Bankalarda maalesef kredilerde ciddi bir frene basış oldu. Devlet bankaları 2018 yılından bu yana hiç frene basmamışlardı. Her zaman krediye erişim mümkündü. Finansman erişimi gerçekten zorlaştı." dedi.