Advertisement

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Çinli şirketleri ABD'deki hisse senedi endekslerinden çıkarma planında adım adım ilerliyor.

ABD'li finansal piyasalar regülatörünün adımıyla Washington ile Pekin, Trump yönetiminin ardından ihtilafa düşebilir. Bloomberg'in haberine göre SEC, ABD'nin denetim standartlarına uymayan şirketleri yıl sonuna kadar listelerden çıkaracak bir düzenlemeye hazırlanıyor.

Bloomberg'e konuşan kaynaklara göre kurumun yetkilileri, Finansal Piyasalar Başkanlık Çalışma Grubu SEC'e 2022'de uygulamaya konulabilecek kısıtlamaları geçirmesi için çağrıda bulunmasının ardından söz konusu düzenlemeyle ilgili olarak Ağustos'tan beri hızlı adımlar atıyor.

ABD Başkanı'nın Finansal Piyasalar Başkanlık Çalışma Grubu üyeleri arasında SEC Başkanı Jay Clayton ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin'in de bulunuyor.

Başkanlık seçimlerinin ardından, özellikle iktidar değiştiğinde, genellikle birçok resmi kurumun majör politika adımları atmaya ara vermesinden dolayı SEC'in hamlesi oldukça dikkat çekici. Ancak mevcut Başkan Donald Trump'ın görev süresi bitmeden, 20 Ocak öncesinde düzenlemenin bir sonuca ulaşması ise düşük bir ihtimal.

Yıl sonuna kadar görevi bırakması beklenen Clayton da muhtemelen böyle bir düzenlemeden önce görevinden ayrılmış olacak. Dolayısıyla düzenleme bitmeden önce seçilmiş Başkan Joe Biden'ın belirlediği yeni bir SEC Başkanı'nın önüne gelecek.

ABD'de işlem gören Çinli şirketleri takip eden Nasdaq Golden Dragon China Endeksi Salı günkü işlemlerde yüzde 0.9 düştü. S&P 500 Endeksi ise yüzde 0.5 geriledi. Çinli şirket göstergesi geçen hafta geçen haftanın sonunda rekor seviyeden kapatmıştı.