Advertisement

HANDE BERKTAN

Kara araçları için Starlink uydu interneti Aralık ayında piyasaya sürülüyor. Elon Musk’ın uydu şirketi SpaceX’den yapılan açıklamada, karada hareket halindeki araçlara internetin Aralık ayından itibaren geçerli olacağını bilgisi verildi.

Ancak bu hizmet ucuza gelmeyecek. Standart Starlink, SpaceX'in 599 dolarlık uydu çanağını kullanırken, hareket halindeki kara taşıtları için Starlink RV uydu hizmet ücreti 2.500 dolara mal olacak.

SpaceX'in sitesi, donanımın hava koşullarına dayanıklı olacak şekilde üretildiğini ve "aracınıza kalıcı bir kurulum için tasarlandığını" söylüyor; bu da, kendinize güvenmediğiniz sürece bu hizmeti teçhizatınızda çalıştırmanın fiyatını artırıyor.

Belirli pazarlardaki müşteriler şu anda sipariş edebiliyor ve SpaceX yalnızca belirli bölgelerde (Kuzey Kanada ve Orta Batı ABD) "yüksek hızlı, düşük gecikmeli" internet vaat ediyor.

Yeni hizmete ilişkin SpaceX Kurucusu Elon Musk, sosyal medyada Twitter hesabından “Herhangi bir hareketli, arazi nesnesi üzerinde çalışır” mesajını paylaştı.