Advertisement
HABERLER ABONE OL

Eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers ABD’de yaşanacak bir sonraki resesyonun Fed kaynaklı olmasının muhtemel olduğunu söyledi.

Fed Başkanı Jerome Powell bu ay faiz artırımı yapılacağına dair tahminleri güçlendirse de Summers’a göre Merkez Bankası gelişmelerin gerisinde kaldı ve bir noktada kendisinin veya finansal piyasaların öngördüğünden fazla sıkılaşmaya gitmek zorunda kalacak.

“Büyük ihtimalle bir sonraki resesyonun her yerinde yanlış para politikası yazacak" diyen Summers, “Enflasyonu aşağı çekmeye ve resesyondan kaçınmaya çalıştığınız bir politikada yumuşak iniş gerçekleştirmek oldukça zor. Petrol fiyatlarının 110 dolar olduğu bir dünyada çok daha zor” ifadelerini kullandı.

Ocak’ta gelen enflasyon verileri son 40 yılın en yüksek enflasyonu olarak kayda geçerken Summers’ın geçen yıl yaptığı uyarıları doğruladı. Eski bakan daha önce Fed’in daha güçlü bir istihdam pazarı için ekonominin ısınmasına izin verdiğine dair işaretler olduğunu fakat bu durumda fiyat baskılarının kontrolden çıkma riski olduğunu söylemişti.

“Gelişmelerin gerisinde kalmanın bedellerinden biri bazen şoklara maruz kaldığınızda harekete geçmenizin daha zor hale gelmesi” diyen Summers, “Sarmal şekilde artan enflasyon yaşamanın eşiğinde olduğumuz dönemde Fed’in enflasyona güçlü bir cevap vermekten başka bir seçeneği olduğunu düşünmüyorum” değerlendirmesinde bulundu.