Advertisement
HABERLER ABONE OL

TAV Başkan Vekili Sani Şener Turizm Yatırımı Forumu’nda Bloomberg HT’nin sorularını cevapladı.

Forumda Antalya Havalimanı'nda kapasite sıkıntısını aşacak bir yatırıma başladıklarını belirten Şener, bu yıl yolcu hesabı olarak 11 milyon turist beklediklerini söyledi.

Şener, kur risklerine karşı operasyon gelirlerini hedge ettiklerini belirtirken, “Bizim şirketimizde dolar geliri olan havalimanlarımız var. Euro gelirimiz olan havalimanlarımız var ve bu havalimanlarında TL gelirlerimiz de var. Biz doların inişi, Euro/Dolar paritesinin değişimi veya TL’nin değer kaybı peşinde para kazanmak derdinde değiliz. Bizim şirketimiz operasyondan gelirini yapıyor o yüzden bu geliri hedge ettik. Şu anda o yüzden yükselip alçalması bizi o kadar fazla etkilemiyor” dedi.

“Antalya’da İngiliz ve Alman turist sayısı arttı”

Rusya ve Ukrayna savaşının yolcu trafiğine olan yansımalarını da değerlendiren Şener, bu sene 2,5 milyon Rus turist beklediklerini, Antalya Havalimanı’nda yatırımlara devam ettiklerini söyledi.

Şener, “Büyük şirketlerle ortak olunca yurt içinden ve yurt dışından kredi alma olanaklarımız var, yatırımı aynı hızla devam ediyoruz. Bu anlamda bir sıkıntı yok. Antalya’da piyasanın beklemediği şekilde İngiliz turist çok arttı, Alman turist çok arttı. Yani turist çeşitlendirilmesi sağlanmış oldu. Bu çeşitlenmenin tam savaştan sonra gelmiş olması bizim için büyük bir avantaj” dedi.