Advertisement

Türk Lirası enflasyonun yukarı yönlü trendine şimdilik aldırış etmemiş olabilir ancak bu durum iki hafta sonra değişebilir. Bugün açıklanan veriler, politika kararı için 16 Ocak'ta toplanacak politika yapıcılara genişleme yönünde fazla bir hareket alanı bırakmıyor.

2019'un ikinci yarısında gidilen toplam 12 puanlık faiz indirimleri Türkiye'nin reel faizini sıfıra yaklaştırdı ve Rusya ve Güney Afrika gibi diğer gelişen piyasalara göre faiz avantajını azalttı.

Şimdiye dek beklentiyi geride bırakan faiz indirimlerini genel olarak fazla dikkate almayan TL için durum değişebilir. Genellikle geçen yılın genişlemeci adımlarını adımlarının sinyalini veren swap faizleri yükseldi.

Bir yanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan faizlerin tek haneye inmesi için çağrıda bulunurken, diğer yanda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal “makul reel faiz” taahhüdünde bulunmuştu.

Dolar/TL 6.00 seviyesine yakın işlem görüyor. Ve politika yapıcıların iki hafta içindeki kararı kurun yakın zamandaki hareketleri için belirleyici olabilir.

Üstteki grafikte beyaz çizgiye göre swap faizleri büyük bir faiz indirimine yönelik iştah olmadığını gösteriyor. Mavi çizgi haftalık repo faizini ve mor grafik yıllık tüketici enflasyonunu gösteriyor. Alttaki grafik ise spot piyasada işlem gören TL'nin fiyatını gösteriyor.

Bloomberg News