Advertisement
HABERLER ABONE OL

Türkiye Çelik Üreticileri Derneği (TÇÜD) Genel Sekreteri Veysel Yayan “2021 yılında gerçekleşen yüzde 13’lük bir büyümenin ardından, 2022 yılında da yüzdfe 10’un üstünde bir büyüme beklentimiz vardı. Bunun böyle olmaması için de hiç bir sebebimiz yoktu “ dedi.

Bloomberg HT yayınına katılan Yayan “Üretim açısından baktığınızda, ilk 20 ülke arasında Kasım ayında yüzde 30’un üzerinde düşüşle üretimi en çok düşen ülke açık ara Türkiye oldu. 11 ay itibari ile baktığımızda ise yüzde 12,3’lük düşüş söz konusu. Aralık ayında da ciddi bir düşüşle karşı karşıya kalacağımız gözüküyor. Sonuç olarak, yılı yüzde 13’ün üzerinde bir üretim düşüşüyle kapatacağız. Bu, yılı yüzde 3’ün altında düşüşle kapatacak dünya çelik üretimine kıyasla oldukça olumsuz bir görüntü veriyor” diye katıldı.

Yayan “Çelikte üretim düşüşü 2022 yılının özel şartlarıyla ortaya çıktı. Bunun iki sebebi var bunlardan ilki piyasanın daralması. Bundan daha da önemlisi rekabet gücümüzü düşüren müdahaleler. Rusya, Hindistan, Çin gibi ülkelerle rekabet edemiyoruz” ifadelerini kullandı.