Advertisement

ABD Başkanı Donald Trump, Euro Bölgesi ve Çin'i ekonomik avantaj sağlamak için para birimlerini zayıflatmakla suçladı ve Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'nin, Fed yetkililerinin Washington'da bir araya gelmeye hazırlanmalarından kısa bir süre önce parasal teşvik taahhüdünde bulunduğuna dikkat çekti.

Trump Salı günü Twitter yoluyla yaptığı açıklamada, "Mario Draghi ek teşviklerin geleceğini açıkladı ve bu eurounun dolar karşısında düşmesine neden oldu. Bu durum haksız bir şekilde ABD ile daha rahat rekabet etmelerine yol açıyor," dedi ve "Çin ve diğerleri ile birlikte yıllardır bu yolu izliyorlar" değerlendirmesinde bulundu.

Trump'ın bu Twitter mesajı, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) bugün başlayacak ve Çarşamba günü sona erecek toplantısından birkaç saat önce ve Draghi'nin Euro Bölgesi ekonomik görünümünün kötüleşmesi durumunda ek teşviklerin gerekeceği yolunda AMB'nin Portekiz'in Sintra kentinde gerçekleştirdiği yıllık forumunda yaptığı konuşmadan birkaç saat sonra geldi.

Euro bu yorumların ardından dolar karşısında düştü ve yüzde 0.2 kayopla Londra saati ile 13:04'te 1.1193 seviyesine indi. Stoxx Europe 600 Endeksi bugün yüzde 1.2 tırmandı ve son üç günde ilk kez yukarı yönde hareket etti. Almanya ve İtalya'nın hisse senedi gösterge endeksleri son iki haftanın en hızlı yükselişini gerçekleştirdi. ABD endeks vadeli kontratları Başkan Trump'ın açıklamasından sonra kazançlarını korudu.