Advertisement

TürkAkım doğal gaz boru hattının yarın yapılacak açılış törenine, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Bulgaristan Cumhuriyeti Başbakanı Boyko Borisov katılacak.

İletişim Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Rus doğal gazını Türkiye'ye ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya nakledecek TürkAkım doğal gaz boru hattının tamamlanması vesilesiyle düzenlenecek törene, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Sırbistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç ve Bulgaristan Cumhuriyeti Başbakanı Boyko Borisov da iştirak edecek.

Bu vesileyle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuk devlet ve hükümet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirmesi öngörülüyor. Söz konusu görüşmelerde, öncelikle ikili ilişkiler tüm boyutlarıyla gözden geçirilecek.

İkili ilişkilerin yanı sıra, Suriye ve Libya başta olmak üzere, bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunulması da planlanıyor.

"ENERJİ GÜVENLİĞİ ANLAMINDA BÜYÜK BİR KAZANIM"

Bloomberg HT'ye konuşan TürkAkım Proje Sözcüsü Aslı Esen projenin enerji güvenliği anlamında büyük bir kazanım olduğunu söyledi.

Projeye dair bilgi veren Esen Esen "Projede yaklaşık 3 yıllık süreçten bahsediyoruz. 3 yılda dev bir projeyi gerçekleştirmiş olduk. Önce izinler ve etütler gerçekleştirildi ardından inşaata başladık. Deniz inşaatının tamamlanması 15 ay sürdü bu kendi içinde bir rekordu. Dünyanın en büyük inşaat gemisi kullanıldı, bu da bir ilk...TürkAkım 2 bin 200 metreye varan derinlikte döşenen en büyük deniz boru hattı oldu o da bir dünya rekoru." ifadelerini kullandı.

Bu projenin enerji güvenliği anlamında büyük bir kazanım olduğunu belirten Esen projenin maddi kazanımlar da sağlayacağını kaydetti. Esen "Rusya'dan doğalgaz tedarik ettiğimiz 2 hat vardı, biri Mavi Akım, biri Batı hattıydı. Batı hattında zaman zaman sorunlar yaşanabiliyordu, çünkü eski bir hattı. Şimdi doğrudan Türkiye'ye gelen bir hat olduğu için güvenlik şemsiyesi sağlıyor, en büyük kazanım bu.. 2.si 2 büyük komşunun ilişkilerini geliştirmek anlamında önemli, Türkiye transit ülke konumunda olduğu için maddi açıdan da kazanımlar sağlayacak bir proje olacak" şeklinde konuştu.

Energy IQ CEO'su Emre Ertürk ise Bloomberg HT'ye "Dünya doğalgaz piyasası değişik bir yere evriliyor. Çok tedarikçili, esnek, gazın gazla rekabet ettiği bir yapı söz konusu. TürkAkım'la bu olanaklardan ne kadar yararlanacağız en önemli konu bu" yorumunu yaptı.