Advertisement

SEFER YÜKSEL

Türkiye Finans Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Necati Özdeniz, 1 Mayıs’ta uygulamaya geçen uzaktan müşteri ediniminin finansal bir devrim olduğunu ve finansal fırsat eşitliği sunduğunu söyledi. Bloomberg HT televizyonunda Finansal Teknoloji programına konuk olan Özdeniz, uygulamanın sektörde de rekabeti ciddi anlamda artırdığını söyledi. Özdeniz, uzaktan müşteri edinimi uygulamasının başladığı son altı ayda şube dışı kanallardan edindikleri müşteri sayısının yüzde 65 arttığını belirtti. Türkiye Finans özelinde uzaktan müşteri edinimi sürecine başlayanların müşteri olma ile sonuçlanma oranının yüzde 70’e yakın olduğunun altını çizen Özdeniz, yüzde 30’luk kısmında aklıllı telefon ve kimliklerin sürece uyumsuz olduğundan kaynaklandığını vurguladı.

"Uzaktan müşteri edinimi müşteri sayısını artıyor"

Uygulamaya müşterilerden de büyük bir ilgi olduğunu kaydeden Özdeniz, uygulamanın özellikle genç nüfusun bankacılık sistemine dahilinde önemli rol oynadığını belirtti.

Eskiden bankalar için şube sayısının çok krirtik olduğunu hatırlatan Özdeniz, uzaktan müşteri edinimiyle birlikte bankalar için şube sayısının öneminin çok kalmadığını söyledi.

Uzaktan müşteri ediniminin müşteri sayısını ciddi anlamda artıracağını belirten Özdeniz, “Ne demek istediğim zaman geçtikçe daha da anlaşılacak. Banka şubesi bu kadar yaygın olmadan müşteri sayısı artırılabiliyor olacak. Müşteri saysının bu kadar artıran bankaların da finansalları olumlu etkilenecek” dedi.

"Klasik bankacılık tarihe karışmak üzere"

Görünmez bankacılığın giderek yaygınlaşcağını da kaydeden Özdeniz, “Bankalar ticaretin olduğu yerdedir. Bu tarih boyunca da böyle olmuştur. Özellikle pandemiyle birlikte e-ticaret platformlarında ve ödeme platformlarında ciddi bir artış var. Demekki banka ile buluşma arzuları oralara kaymaya başladı. Biz de bunu gördük ve bazı fintechler ile işbirliği yapmaya başladık. Çok büyük bir sadakat platformu ile işbirliğine gittik. Onların mobil uygulamasının içine girerek, o müşteriler eğer finansal ihtiyaç duyuyorlar ise o uygulama üzerinden müşteri olup, finansman limitini çıkarıp, o limiti de ister ticaret platformlarında ister fiziki platformlarda harcayabilecekler. Bunun çok yakında duyurusunu yapacağız. Bu alanda da sektörün öncüsü olacağız” diye konuştu. Görünmez bankacılık ya da yeni nesil bankacılıkta bu tip işbitlikleirnin artmak zorunda olduğunu belirten Özdeniz, artık klasik bankacılığın tarihe karışmak üzere olduğunu, herkesin ister istemez bu alana adapte olmak zorunda olduğunu sözlerine ekledi.