Advertisement

Enerji ve emtia şirketi Vitol Group, koronavirüsün yayılmasını engellemek için giderek daha fazla sayıda ülkede kapanmaların uygulanmasıyla küresel petrol talebinin geçen yıla kıyasla yüzde 20 düştüğünü belirtti.

Dünyanın petrol ticareti yapan en büyük bağımsız şirketinin başındaki isim Russell Hardy, ham petrol tüketiminin günlük 100 milyon civarındaki normal seviyesine kıyasla 15 - 20 milyon varil arasında düşüş kaydettiğini söyledi. Hardy, Bloomberg Television ile Çarşamba günü gerçekleştirdiği mülakatta "Talep önemli ölçüde düştü. Talep bir süre daha düşük kalacak." dedi.

Bu seviyedeki düşüşün en azından birkaç hafta daha süreceğinin altını çizen Hardy, en az günlük 5 milyon varillik yıllık ortalama düşüşe -küresel petrol piyasasının 1960'ların başından beri karşı karşıya olduğu açık ara en sert düşüş- ekleneceğini belirtti.

Vitol, benzin tüketiminin Avrupa'da yüzde 50, ABD'de yüzde 15 düştüğünü, mazotun ise daha az etkilendiğini tahmin ediyor. Kuruma göre jet yakıtı tüketimi günlük 7.3 milyon varilden 6 milyon varil azaldı.

Dünyanın en büyük bağımsız enerji ticareti şirketi olan Vitol, gemiler, tankerler ve boru hatlarıyla her gün Almanya, Fransa, İtalya, İspanya ve İngiltere'nin toplam ihtiyacı kadar petrol taşıyor.