Advertisement

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) haftalık menkul kıymetler istatistikleri yabancı yatırımcının hisseden çıkışının devam ettiğini gösterdi.

Verilere göre 12 Mart haftasında yabancı yatırımcı 118 milyon dolarla hissede net satıcı tarafında yer aldı. Böylelikle yabancının hisseden çıkışı 8. haftaya taşınmış oldu. Bu çıkış serisi 2020'nin yaz aylarında görülen 10 haftalık çıkış serisinin ardından en uzun çıkış serisi oldu.

12 Mart haftasında yabancı yatırımcı tahvil tarafında da net satıcı konumundaydı. Buna göre yabancının net tahvil çıkışı 126 milyon dolar oldu.

Yılbaşından bu yana bakıldığında yabancının hisseden çıkışı 816 milyon doları buldu. Tahvil tarafında ise aynı dönemde 1,4 milyar dolarlık giriş kaydedildi.

Borsada yabancı payı dibe vurdu

Borsada yabancıların payındaki düşüş ivmesi de devam ediyor.

Borsa İstanbul'da yabancı payı yüzde 45'in de altına inerek verinin tutulmaya başlandığı dönemden bu yana en düşük seviyeyi gördü. Yabancı yatırımcının borsadaki payında Kasım 2020'den bu yana bir düşüş ivmesi görülüyordu. Borsada yabancının payının en yüksek olduğu dönem ise Ocak 2020 dönemi olarak kaydedilmişti. Bu dönemde yabancıların payı yüzde 66 seviyesini aşmıştı.